Rusya'daki yazılı basının gündem kurma fonksiyonları: Rossiyskaya Gazeta ve Kommersant örneği
The agenda-setting functions of the printed media in Russia: The case of Rossiyskaya Gazeta and Kommersant
  1. Tez No: 792791
  2. Yazar: DMİTRİ CHIRCIU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kitle iletişim alanında yapılan çalışmaların çoğu, medyanın insanlar üzerindeki etkisine odaklanmış ancak bu etki alanyazında en az açıklığa kavuşturulmuş konulardan biri olmuştur. Bu anlamda kitle iletişim araçlarının bireyleri nasıl etkilediği sorusu çeşitli açılardan incelenmiştir. Bu çalışmada; basın ve kamu gündeminde öne çıkan konular, medyanın bilgilendirme ve haberdar etme boyutunu da ele alan gündem belirleme yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Gündem belirleme yaklaşımı, basın ve kamu gündemi arasındaki ilişkiyi, her iki gündemde öne çıkan konular açısından ele almakta ve her iki gündemin birbirini etkilediğini varsaymaktadır. Bu çalışmada, söz konusu düşünceden hareketle, basın ve kamu gündemi arasındaki paralelliğin belirlenmesi amaçlanarak; her iki gündemde de hangi konuların öne çıktığı ve hangi konulara ağırlık verildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada; basının gündemini belirlemek için Rusya'da ulusal düzeyde yayın yapan ve farklı siyasi eğilimlere sahip iki gazetenin analizi yapılmış, kamu gündemini belirlemek için ise Rusya'nın farklı bölgelerinde yaşayan 801 kişi ile anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the studies carried out to research the effects of mass media on people, however, the effects has been one of the least clarified issues in the field. In this sense, the question of how mass media affect individuals has been studied from various perspectives. In this study, the important issues in the press and public agenda were examined within the framework of the agenda-setting theory, which address informing dimension of the media. Agenda-setting theory discusses the relationship between the media and the public agenda in terms of the important topics on both agendas. İt suggests that both agendas affect one another and media institutions shape public agenda by determining what issues are most important. In the study, two Russian national newspapers with different political views were analyzed in order to determine the media agenda. Moreover, survey was conducted with 801 people living in different regions of Russia to determine the public agenda. Based on this approach, the main goal of this study is to determine the parallelism between the media and the public agenda; determine which topics were highlighted and emphasized by media.