Gömülü yirmi yaş cerrahisi geçiren bireylerde hematolojik biyobelirteçlerin postoperatif ağrı, ödem ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of hematologic biomarkers with postoperative pain, EDEMA, and quality of life in individuals WHO underwent third molar surgery
  1. Tez No: 792800
  2. Yazar: BİRKAN EYÜP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH ÖMEZLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hematolojik enflamatuvar biyobelirteçlerin gömülü üçüncü molar cerrahisi sonrası görülen postoperatif komplikasyonlar ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma gömülü alt üçüncü molar diş çekimi için başvuran ve dahil olma kriterlerini sağlayan hastalar ile yürütülmüştür. Hastaların son 3 ay içinde yaptırdıkları rutin hemogram ve biyokimya testlerinden elde edilen Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO), Platelet-Lenfosit Oranı (PLO) ve C-Reaktif Protein (CRP) değerleri kaydedilmiştir. Hastaların 2. ve 7. gün trismus ve ödem miktarları ölçülmüş, VAS skoru ve analjezik tüketimi (AT) ilk günden 7. güne kadar kaydedilmiş ve 7. günde yaşam kalitesi düzeyi belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 13'ü erkek, 33'ü kadın 46 hasta (ortalama yaş: 21,04 ± 2,41) dahil edilmiştir. Çalışmada ortalama operasyon süresi 18,10 ± 0,58 dk olarak kaydedilmiştir. NLO ve CRP ile VAS skorları arasında 6. saatte ve 1., 2., 3., 4., 5., ve 6. günlerde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between hematological inflammatory biomarkers and postoperative complications and quality of life after impacted third molar surgery. Material and Method: This study was conducted with patients who applied for impacted lower third molar tooth extraction and met the inclusion criteria. The Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet-Lymphocyte Ratio (PLR), and C-Reactive Protein (CRP) values obtained from the routine hemogram and biochemistry tests of the patients performed in the last 3 months were noted. The amount of trismus and edema was measured on the 2nd and 7th postoperative days, the VAS score and analgesic consumption (AC) were noted from the operation day to the 7th day, and the quality-of-life score was determined on the 7th day. Results: 13 male, 33 female 46 patients (mean age: 21.04 ± 2.41) were included in the study. The mean operation time in the study was recorded to be 18.10 ± 0.58 minutes. A significant positive correlation was found between the VAS scores and NLR and CRP at the 6th hour and on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, and 6th days (p0.05).