Kadı şüreyh, fıkıhçılığı ve muhakeme usulündeki yeri
Qadi shurayh, his Islamic jurisprudence and position in judgment method
- Tez No: 792892
 - Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tezde İslam'ın ilk kadılarından olan Kadı Şüreyh'in Hayatı, Fıkıhçılığı ve Muhakeme Usûlü açısından konumu incelenmektedir. Kadı Şüreyh'in yaşamının bilinmesi ile genel anlamda İslam çerçevesinde hareket ettiği görülen bir hakim örneği ortaya konmuş olacaktır. Tez, Giriş, Üç Bölüm ve Sonuçtan oluşmakadır. Tezin birinci bölümünde Kadı Şüreyh'in yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve ilmi çevresi tanıtılarak Kadı Şüreyh'in yaşamı, Müslüman oluşu, hocaları, öğrencileri ve ilim dalları ile ilgili rivayetler aktarılmış, vefatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Kadı Şüreyh'in yargı-siyaset bağlamında duruşu, Şia ve müsteşriklerin kendisine yönelik yaklaşımı ele alınarak fıkıhçılığı, Hanefi mezhebindeki konumu, usulde takib ettiği yöntem, fetva vermesi ve fürû fıkha dair bazı hüküm ve görüşleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Kadı Şüreyh'in Muhakeme usulündeki yeri, mahkeme salonu ve mahkemede görev yapan kimseler, dava ile dava sürecinin nasıl yürütüldüğü, ispat vasıtaları ve hükmün infazı ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise tezle ilgili genel bir değerlendirmeden sonra yapılan tespitlere ve neticelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the life of Qadi Shurayh, one of the first qadis of Islam, and his position in terms of jurisprudence and the reasoning method is examined. Through the knowledge of the life of the Qadi Shurayh, will attempt to reveal an example of a judge whose steps are seen to act within the framework of Islam law. The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first chapter, the political, social and scientific environment of the period in which Qadi Shurayh lived are examined. The narrations about the life of Qadi Shurayh, his accepting Islam, his teachers, his students, the branches of science are discussed, and finally information is given about his death. In the second chapter, the stance of Qadi Shurayh in the context of judiciary-politics and the approach of the Shia and the orientalists towards him are discussed. In addition, his position in the Hanafi sect of jurisprudence, the method he followed, his giving of fatwas and some provisions and opinions on fiqh are discussed. In the third chapter, the place of the Qadi Shurayh in legal procedure, the courtroom, the people working in the court, how the lawsuit and the litigation process are carried out, the means of proof and the execution of the judgment are discussed. In the conclusion, the findings and conclusions made after a general evaluation of the thesis are given.