Kâdî Şüreyh ve hadîs ilmindeki yeri
Qadi Sureyh and its place in hadith
- Tez No: 726242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda,“Kâdî Şüreyh ve Hadîs İlmindeki Yeri”konusu ele alınmaktadır. Bu bağlamda Şüreyh'in Kütüb-i Sitte ve öncesi eserlerdeki rivâyetleri ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın konusu ve sınırlılıklarına, araştırmamızın amacı ve önemine, araştırmanın metodu ve kaynaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde kavramsal çerçeve, kadılık ve tarihi gelişimi, kadılık üzerine yapılan çalışmalar, hicrî ilk üç asrın önde gelen kadıları ile ilgili bilgiler ele alınmıştır. İkinci Bölümde Kâdî Şüreyh'in hayatı ve ilmi kişiliği, adı nesebi ve doğumu, hocaları, talebeleri, cerh ve ta'dîl âlimlerin Şüreyh hakkındaki görüşleri, kadılığı hüküm verme metodu ve kaynakları, şâirliği ve vefatı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Şüreyh'e ait Kütüb-i Sitte ve öncesi eserlerdeki rivâyetler kaynaklarından tahrîc edilerek rivâyet, tercüme ve değerlendirilmelerine, Şüreyh'ten nakledilen rivâyetlerin kaynaklarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the subject of“Qadi Şüreyh's Place in the Science of Hadith”is discussed. In this context, the narrations of Şüreyh's in Kutub-i Sitte and earlier works have been studied. Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction, information about the subject and limitations of our research, the importance and purpose of our research, the method and sources of the research are given. In the first chapter, the conceptual framework, the qadi and its historical development, the studies on the qadi, the information about the leading Qadis of the first three centuries of the hijri are discussed. In the second part, the life and scientific personality of Qadi Şüreyh, his name, lineage and birth, his teachers, his students, the opinions of the cerh anda ta'dil scholars in the people of Şüreyh, his method and sources of judgement, his poetry and his death are discussed. In the third chapter, the narrations, translations and evaluations of Şüreyh, in the Kutub-i Sitte and earlier works, and the sources of the narrations transferred from Şüreyh are mentioned.