Sosyal medya fenomenlerinin lüks moda ürünü içeren paylaşımlarına ilişkin takipçilerin tutumlarının değerlendirilmesi: Türkiye'de ve Almanya'da yaşayan Türk tüketicilerin karşılaştırması
Evaluating the attitudes of followers towards social media influencers' posts containing luxury fashion products: A comparison of Turkish consumers living in Turkey and Germany
  1. Tez No: 792934
  2. Yazar: GİZEM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKALİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, Advertising, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Sosyal medya kullanımı son yıllarda o kadar yaygınlaşmıştır ki sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda yeni iş alanları sunan bir mecra haline gelmiştir. Bu mecranın en etkili pazarlama stratejilerinden birini fenomenler oluşturmaktadır. Bir yaşam tarzı sergileyen bu fenomenlerin lüks ürün içeren paylaşımları dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Almanya'da ve Türkiye'de yaşayan Türk takipçilerin sosyal medya fenomenleri tarafından yapılan lüks ürün içerikli paylaşımlarına ilişkin tutumlarının karşılaştırılmasıdır. Her iki ülkede 10 Aralık 2021 ile 21 Ocak 2022 tarihleri arasında toplam 760 kişiye çevrimiçi anketler düzenlenmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri doğrultusunda, sosyal medya fenomenlerine olan bağlılıkları, lüks tüketim motivasyonları ve lüks tutumları karşılaştırılarak araştırılmıştır. İki ülkede yaşayan Türk takipçilerin tutumlarındaki farklılıklar ortaya çıkarılıp ve tüketim, kimlik inşası ve kültür çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırma sonucu, akıllara McLuhan'ın Global Köy kavramını getirmiştir: İletişimin kolaylaştığı günümüz dünyasında, insanlar internet sayesinde ülkeler ve kültürler fark etmeksizin her şeyden haberdar olup, moda ve tüketim dünyasında da birbirine benzer tutumlar sergiledikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of social media has become so widespread in recent years that it has become not only a communication tool but also a medium that has created new business areas. One of the most effective marketing strategies of this medium consists of influencers. The posts of these influencers, who exhibit a lifestyle, containing luxury products attract attention. The aim of this study is to compare the attitudes of Turkish followers living in Germany and Turkey regarding the luxury product content shared by social media influencers. A total of 760 online surveys were conducted between 10th December 2021 and 21st January 2022 in both countries. In line with the demographic information of the users, their loyalty to social media influencers, their luxury consumption motivations and their luxury attitudes were investigated. The differences in the attitudes of Turkish followers living in the two countries were revealed and discussed within the framework of consumption, identity construction and culture. The research result reminded of McLuhan's Global Village concept: In today's world where communication has become easier, regardless of the country or culture people come from, they exhibit similar attitudes to each other in regard of the fashion and consumption world.