Abdullah Doğan'ın Adıyaman yöresi masalları adlı çalışmasının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Adıyaman's tales in terms of values education
  1. Tez No: 792933
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Değerler eğitimi, bireylerde ahlaki ve etik karar vermenin yanı sıra sosyal ve duygusal iyilik halini geliştirmeyi amaçlayan eğitimin önemli bir yönüdür. Değerler eğitimi için etkili bir araç, peri masallarının ve diğer edebi eserlerin kullanılmasıdır. Peri masalları, nesilden nesile aktarılan ve genellikle önemli mesajlar ve değerler içeren geleneksel bir hikâye anlatma biçimidir. Edebiyatı değerler eğitimi için kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Bu tezin amacı Abdullah DOĞAN'ın Adıyaman Bölgesi'ndeki çalışmalarında ortaya koyduğu masalları değerler eğitimi açısından analiz etmektir. Çalışmada var olan değerlerin tespiti için Adıyaman Yöresi Masallarının yer aldığı kaynağı, içerik analizi nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu kapsamda bu çalışma, masalları sundukları değerlere göre okumayı, özetlemeyi, dosyalamayı ve sınıflandırmayı içeren bir araştırma metodunu içermektedir. Masallar farklı kavramlarla beraber dürüstlük, nezaket, saygı, cesaret, sorumluluk, sevgi, hoşgörü, vefa, sebat, adalet, merhamet, fedakârlık, alçakgönüllülük, güvenilirlik, dua, sadakat gibi toplam 39 değer belirlenerek farklı kategoriler altında toplanmıştır. Tez çerçevesinde ortaya çıkan bulgular Abdullah DOĞAN'ın Adıyaman Bölgesi'ndeki derlediği masalların değerler eğitimi için önemli olan bir dizi değerler içerdiğini göstermektedir. Bu değerler, bireylerin ahlaki ve etik karar vermelerinin yanı sıra sosyal ve duygusal iyilik hallerinin gelişimine katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın sonuçları, masalların ve diğer edebi eserlerin değerler eğitimi için bir araç olarak kullanılmasının önemine dair fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Values education is a crucial component of education that strives to enhance people's social and emotional wellbeing as well as their ability to make moral and ethical decisions. Finally, literature may provide readers behavioral role models they can apply to their own life. The purpose of this thesis is to evaluate the morality stories Abdullah DOAN presented during his studies in the Adyaman Area. The source of the Adyaman Region Stories was created utilizing qualitative research techniques in order to ascertain the values that are present in the study. This study uses a research methodology that involves reading, summarizing, organizing, and categorizing stories in accordance with the values they convey. A total of 39 qualities, including honesty, civility, respect, bravery, responsibility, love, tolerance, faithfulness, perseverance, justice, mercy, self-sacrifice, humility, dependability, prayer, loyalty, and other themes, were used to categorize the stories into several groups. According to the research that was done for the thesis, Abdullah DOGAN's stories from the Adıyaman Area feature a number of values that are crucial for values teaching. The growth of people's moral and ethical judgments as well as their social and emotional wellbeing may be influenced by these ideals. The findings of this research provide insight into the significance of utilizing literature, including fairy tales and other works, to teach students about values.