Dijital kütüphanelerin eğitim ortamında içselleştirilmesi ve etkinleştirilmesi: Europeana ve EBA örneği
Internalization and activation of digital libraries in the educational environment: The example of Europeana and EBA
  1. Tez No: 792945
  2. Yazar: RIDVAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada modern dijital öğrenme ortamlarının öğrenmeyi öğrenme ihtiyacı duyan öğretmenlere ve öğrencilere yönelik dijital kavramını çeşitli olgularıyla ele alarak e-öğrenme gibi farklı öğrenme stillerine yönelik karşılaştırmalı bir değerlendirme örneği sunulmaktadır. Çalışmada yarı deneysel desenlerden ön test/son test eşitlenmemiş kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ardahan ili merkezinde yer alan iki resmi ortaokulun 7. sınıfta öğrenim gören (deney:18/kontrol:16) olmak üzere toplam 34 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada“e-Öğrenme Sürecine İlişkin Hazır Bulunuşluluk ve Beklenti Ölçeği”ve“e-Öğrenme Sürecine İlişkin Memnuniyet Ölçeği”deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilere akademik başarı sınavı uygulanmış 2. dönem 2. yazılı notları öğrenci bilgi sisteminden alınarak akademik başarıları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgular kısmında her iki okulun hazır bulunuşluluk seviyeleri yüksek çıkmış memnuniyet ve akademik başarı açısından deneysel grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative evaluation example of different learning styles such as e-learning is presented by considering the digital concept of modern digital learning environments for teachers and students who need to learn to learn, with various facts. In the study, the pretest/posttest unequalized control group research model, which is one of the quasi-experimental designs, was used. The participants of the study consisted of 34 students (experimental: 18/control: 16) studying in the 7th grade of two public secondary schools in the city center of Ardahan in the 2021-2022 academic year. In the study, the“Readiness and Expectation Scale for the e-Learning Process”and the“Satisfaction Scale for the e-Learning Process”were applied to the students in the experimental and control groups. In addition, an academic achievement exam was applied to the students, and their academic achievements were determined by taking their 2nd semester 2nd written grades from the student information system. As a result of the study, the data obtained from the research were analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 package program. In the findings part of the study, the readiness levels of both schools were high, and a statistically significant difference emerged in the experimental group in terms of satisfaction and academic achievement.