Trb2 bölgesi afet sonrası devlet yardımlarının etki analizi
Natural disaster diversity assessment of Trb2
  1. Tez No: 792959
  2. Yazar: CEVAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
TRB2 Bölgesinde sahip olduğu jeolojik, topoğrafik ve meteorolojik koşulların olumsuzluğu nedeniyle sık sık büyük doğal afetler yaşamaktadır. Afetlerin öncesi gibi sonrasında da gerekli analizlerin yapılması gerekmektedir. Afet sonrasında devlet desteğinin eksikliğine, 2001 ekonomik krizini tetikleyen 1999 Marmara depremini örnek olarak verebiliriz. Bu nedenle Afet sonrası devlet yardımının hem afetzedeler için hem de ülke için önemli bir yere sahip olduğu çok net bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz şartlarında afet sonrası devlet yardımlarını sadece ekonomik yardım olarak görülmemesinin önemi için çalışmaya devlet yardımlarının iki başlık altında mali yardım ve teknolojik yardım olarak araştırma yapılmıştır. Teknolojinin desteğinin afetzedelerdeki etkisinin mali kaynak etkisi kadar yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada TRB2 Bölgesinde gerçekleşmiş olan deprem, heyelan, sel ve kaya düşmesi gibi birtakım afetlerin mekânsal ve zamansal anlamda etki analizi uygulanmıştır. Etki analizi kapsamında TRB2 Bölgesinde yer alan Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illeri için ayrı ayrı afetsellik durumu ve her bir afetsellik durumu için de ayrı ayrı GFTZ analizi yapılmıştır. Son olarak TRB2 Bölgesi Van ilinin yaşamış olduğu deprem sonrasında devlet yardımlarından mali ve teknolojik yardımı örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the negativity of the geological, topographic and meteorological conditions in the TRB2 Region, major natural disasters are frequently experienced. Necessary analyzes should be made before as well as after disasters. An example of the lack of state support after the disaster is the 1999 Marmara earthquake, which triggered the 2001 economic crisis. For this reason, it is a very clear statement that post-disaster state aid has an important place both for the victims and for the country. In today's conditions, where technology is rapidly advancing, research has been carried out under two headings of state aids as financial aid and technological aid for the importance of not seeing post-disaster state aids only as economic aid. It is observed that the effect of technology support on disaster victims is as high as the effect of financial resources. In this study, spatial and temporal impact analysis of some disasters such as earthquakes, landslides, floods and rockfalls that occurred in the TRB2 Region was applied. Within the scope of the impact analysis, a separate disaster situation for Van, Muş, Bitlis and Hakkâri provinces in TRB2 Region and a GFTZ analysis for each disaster situation separately were made. Finally, an example of financial and technological aid from the state aids after the earthquake experienced by the TRB2 Region Van province is given.