Türkiye'deki hibe projelerinde kullanılan kılavuzların ve formların PMI standartlarıyla karşılaştırılması: Kalkınma ajansları örneği
Comparison of the guidelines and forms used in grant projects in turkey with PMI standards: An example of development agencies
- Tez No: 792983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Ülkemizde son yıllarda proje yönetimi alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle mühendislik, bilişim gibi alanlarda sıkça kullanılmaya ve akademik anlamda incelenmeye başlayan proje yönetimi kavramı sosyal bilimler alanında ne yazık ki yeterli ilgiyi görmemiştir. Ülkemizde ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim ve turizm gibi alanlarda gelişmeyi sağlayacak projeler yapılmaktadır. AB (Avrupa Birliği), TÜBİTAK, Bakanlıklar, Kalkınma Ajansları gibi farklı kurum ve kuruluşların hibe destekleriyle projeler yürütülmekte ve bunlara her yıl çok önemli miktarda bütçe aktarılmaktadır. Projelerin fikir aşamasından başlayarak planlama, yürütme, kontrol ve kapanış adımlarının da özenli ve belirli standartlara uygun olarak sürdürülmesi oldukça önemlidir. Çünkü doğru planlanmayan bir projede uygulama aşamasında önemli sorunlar yaşanması muhtemeldir. Karşılaşılan ve doğru çözülemeyen her bir sorun projenin uzamasına, maliyetlerin artmasına ve daha birçok soruna sebep olacaktır. Proje yönetimi standartları denince dünyada belirli örnekler karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan en çok kabul göreni ve ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan PMI (Project Management Institute) tarafından belirlenen standartlardır. Bu bakımdan bu çalışmada hibe destek programlarında kullanılan proje formları ve proje rehberleri incelenerek bunların PMI standartları ile benzerliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Kalkınma Ajansları tarafından hibe programlarında kullanılan başvuru formları, başvuru rehberleri ve bunlara yönelik ek belgeler incelenmiştir. Proje Hazırlama Rehberi ve proje formları ile PMI'nın belirlediği standartlar arasında iş kırılım yapılarının detaylandırılması, kilometre taşlarının belirlenmesi gibi bazı noktalarda farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there have been important developments in the field of project management in recent years. The concept and features of project management which have been frequently used in numerical fields such as engineering and informatics and studied academically, have unfortunately lagged behind in the fields of social sciences. In addition there are projects that will enable development in areas such as econımic, social, cultural, education and tourism in oor country. Projects are carried out with the support of different intitutions and organizations such as the EU(European Union), TUBITAK, ministries, Municipalities, Development Agencies and a very significant amount of money is invested each year. For this reason, it is very important that planning, execution, control and termination steps of the grant projects, starting from the idea stage, are carried out meticulously and in accordance with certain standards. Because in a project that is not planned correctly, there will be important problems in the implementation phase. Each problem encountered and not solved corrcly will lead to prolongation or the project, increase in cost and many other problems. When it comes to project management standards, there are certain examples in the world. The most accepted and widely used in our country and world are the standards determined by PMI (Project Management Institute). In this respect, in our research, we examined the project forms and project guides that used in the Grant programs and we tried to determine how well they comply with the PMI standards. Project application forms, application guides and additional documents for the programs announced by the Development Agency through the call for proposal method were examined. Based on the Project Preparation Guide and project forms prepared by the agency, it has been observed that there are significant differences in some points (The Project Preparation Guide and project forms and the detailing of the work breakdown structures between the standards and the PMI's rewards at some points as determined by the milestones) between the standards determined by PMI.