Mobil sağlık uygulamalarında oyunlaştırma stratejisi kullanımının müşteri sadakatine etkisi
The effect of the use of gamification strategy in mobile health applications on customer loyalty
  1. Tez No: 792984
  2. Yazar: CANSU TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZGÜNER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknolojik gelişmeler hızla değişimlere neden olmaktadır. Mobil teknolojilerin sunulması, kullanıcıları yeni özellikler ile mobil dünyanın içerisine dâhil etmiştir. Mobil pazarlamanın ilerlemesi mobil uygulama pazarının gelişmesini etkilemiştir. Mobil pazarlamanın gelişimine paralel gelişen mobil uygulamalar sağlık sektöründe yeni uygulamaların gelişmesine yardımcı olmuştur. Gelişen mobil teknolojiler, sağlık sektöründe yaygınlaşmaktadır. Geliştirilen mobil sağlık uygulamaları ile hastalara ya da daha sağlıklı bir yaşam şekli isteyen kullanıcılara farklı olanaklar sunulabilmekte ve uygulamalar kişilerin yaşam kalitesini artıracak güce sahip olabilmektedir. Mobil sağlık uygulamalarında yükselen değerlerden birisi oyunlaştırmadır. Oyunlaştırma ile kullanıcıya mobil ortamda sağlık hizmetleri sunulabilmektedir. Oyunlaştırma temelinde motivasyon kaynaklı olduğu için kullanıcılarını ödüllendirme yolu ile sağlıklarını takip etmelerini amaçlamaktadır. Oyunsal deneyim kullanıcının mobil uygulamaya bağlanarak, kendisinde oluşturduğu değer ile mobil uygulamaya karşı sadakat oluşumuna neden olmaktadır. Bu araştırmada, mobil sağlık uygulamalarındaki oyunlaştırılmış içerikler sonucu gerçekleşen oyunsal deneyimlerin müşteri sadakati üzerindeki etkisi araştırılmış ve araştırma hipotezleri Zombies, Run!11 mobil sağlık uygulaması üzerinden incelenmiştir. Oyunsal deneyim ve müşteri sadakati için iki farklı ölçekten oluşan anket soruları, mobil uygulamayı kullanmış veya kullanan katılımcılar tarafından yanıtlanmıştır. Yanıtlar sonucu elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda mobil sağlık uygulamalarındaki oyunsal deneyim boyutlarının müşteri sadakati üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiş ve sağlık şirketlerinin veya uygulama geliştiricilerin müşterilerinin sadakatini artırmak için mobil uygulamalarında oyunlaştırma stratejileri uygulayabileceklerini öne sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Technological developments cause rapid changes. The introduction of mobile technologies has included users in the mobile world with new features. The progress of mobile marketing has affected the development of the mobile application market. Mobile applications, which developed in parallel with the development of mobile marketing, helped the development of new applications in the health sector. Developing mobile technologies are becoming widespread in the health sector. With the mobile health applications developed, different opportunities can be offered to patients or users who want a healthier lifestyle, and the applications can have the power to increase the quality of life of people. One of the rising values in mobile health applications is gamification. With gamification, health services can be offered to the user in a mobile environment. It aims to monitor their health by rewarding its users because it is motivational on the basis of gamification. The gaming experience leads to the formation of loyalty towards the mobile application with the value created by the user by connecting to the mobile application. In this research, the effect of game experiences on customer loyalty as a result of gamified content in mobile health applications was investigated and research hypotheses were examined through the Zombies, Run!11 mobile health application. Survey questions consisting of two different scales for gaming experience and customer loyalty were answered by the participants who used or used the mobile application. The data obtained as a result of the answers were analyzed with the statistical package program. As a result of the research, it has been shown that the game experience dimensions in mobile health applications have a positive effect on customer loyalty and suggested that healthcare companies or application developers can apply gamification strategies in their mobile applications to increase the loyalty of their customers.