Mehmet Rauf'un romanlarında sıra dışı insan
The extraordinary human in Mehmet Rauf's novels
- Tez No: 793018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Psychology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Mehmet Rauf, Servet-i Fünûn neslinin en önemli sanatçılarından birisi olup Türk edebiyatında psikolojik roman türünün ilk örneklerinden olan Eylül romanının yazarıdır. M. Rauf, yazın hayatında; on altı roman, on iki hikâye kitabı, beş piyes, on bir tercüme, altmış mensur şiir kaleme almıştır. M. Rauf, roman başta olmak üzere diğer edebî türlerde yaptığı çeşitli ve özgün çalışmalarıyla Türk edebiyatına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada M. Rauf'un romanları, psikolojinin alt disiplinleri olan; bireysel psikoloji, derinlik psikolojisi, psikanaliz gibi yaklaşımlar ekseninde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, üç bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde; M. Rauf'un hayatı, edebî şahsiyeti ve romanları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Travmalar bölümünde, yazarın romanlarında inşasını yaptığı karakterlerin olay örgüsünde yaptığı seçimler sonucunda yaşadığı yıkımlar tespit edilmiştir. Duygu Durumları bölümünde, romanlarda yer alan karakterlerin öteki ile ilişkisi; arzu, melankoli ve nefret duyguları ekseninde incelenmiştir. Yazarın çalışmada değerlendirilen romanlarında oluşturduğu karakterlerin ruh durumları genellikle sorunlu bir yapı arz eder. Bu bağlamda M. Rauf'un incelenen romanları, psikoloji bilimi açısından elverişli bir malzeme bütünü sunar. Çalışmada, karakterlerin erken çocukluk dönemlerinde yaşadığı sorunların tespiti için Dr. Sigmund Freud'un psikanalitik kuramından yararlanılmıştır. Freud'un öne sürdüğü psikanalitik yaklaşım, M. Rauf'un romanlarında yer alan psikolojik vakaları açıklamak için elverişlidir. Romanda karakterlerin yaşadığı diğer ruh sorunlarını tespit etmek ve açıklamak için bireysel ve derinlik psikoloji alanlarında çalışmalar yapan Ruesch, Laing, Lacan, Jung, Gruen, Yalom, Adler vs.'den yararlanılmıştır. Bu incelemede M. Rauf'un romanlarında başvurduğu iç muhakemelerin ve ruh çözümlemelerinin roman kurgusuna nasıl katkı sağladığı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmadaki amaç: M. Rauf'un ele alınan romanlarının psikolojik yaklaşımlar açısından incelenmesi ve romanlardaki karakterlerin sahip olduğu ruh hastalıklarının tespitinin yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Rauf is one of the most important artists of the Servet-i Fünûn generation and is the author of the novel Eylül, one of the first examples of the psychological novel genre in Turkish literature. M. Rauf, in his summer life; he wrote sixteen novels, twelve story books, five plays, eleven translations, and sixty prose poems. M. Rauf contributed to Turkish literature with his various and original works in other literary genres, especially novels. In this study, M. Rauf's novels, sub-disciplines of psychology; It has been tried to be examined in the axis of individual psychology, depth psychology, psychoanalysis approaches. The study consists of three parts. In the introduction, brief information about the life, literary personality and novels of M. Rauf is given. In the traumas section, the mental illnesses experienced by the characters that the author built in his novels during the plot were determined. In the Emotions section, the relationship between the characters in the novels and the other; It has been examined on the axis of desire, melancholy and hate feelings. The moods of the characters created by the author in the novels evaluated in the study generally present a problematic structure. In this context, the analyzed novels of M. Rauf present a suitable set of materials for the science of psychology. In the study, in order to determine the problems experienced by the characters in their early childhood, Dr. Sigmund Freud's psychoanalytic theory was used. The psychoanalytic approach put forward by Freud is suitable for explaining the psychological cases in M. Rauf's novels. Ruesch, Laing, Lacan, Jung, Gruen, Yalom, Adler etc., who work in the fields of individual and depth psychology, were used to identify and explain other soul problems experienced by the characters in the novel. In the study, it was also tried to determine how the internal reasoning and psychoanalysis that M. Rauf applied in his novels contributed to the fiction of the novel. The aim of the study is to examine the novels of M. Rauf in terms of psychological approaches and to determine the mental illnesses of the characters in the novels.