Covid-19 pandemi sürecinin, taekwondo sporcularının yetiştirilmesi üzerindeki etkileri
Effects of the Covid-19 pandemic process on training taekwondo athletes
  1. Tez No: 793017
  2. Yazar: VOLKAN SERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı, Covid-19 pandemisinin Olimpik Spor Branşları içerisinde yer alan Taekwondo sporcularının yetiştirilmesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada, nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunda, Türkiye taekwondo federasyonunda görev yapan yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye şampiyonalarına katılan taekwondo eğitimi veren spor kulübü yöneticileri, uluslararası taekwondo hakemleri, taekwondo milli takım antrenörleri, taekwondo milli sporcularından amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen 14 gönüllü katılımcı yer almıştır. Araştırmanın veri toplama tekniğinde ilk olarak katılımcılardan kişisel bilgilerinin yer aldığı gönüllü onam formu alınmıştır. Yapılan bireysel görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılara sorular yönlendirilmiştir. Konularında uzman akademisyen, alan uzmanı olan taekwondo kulüp yöneticisi ve antrenörüne danışılarak hazırlanmış olan 4 ayrı soru sorulmuş ve verdikleri cevaplar ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşme verileri deşifre edilerek düzenlenmiş, kodlanmış ve anlamlı veriler saptanarak temalar belirlenmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen temalar sporcu yetiştirme süreci, covid-19 pandemi etkileri ve sporcu yetiştirmede geleceğe yönelik perspektif şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, Covid-19 pandemisi sırasında sporcu yetiştirmede yaşanan zorlukların farklı online program ve online uygulamalar ile en aza indirilmeye çalışıldığı anlaşılmıştır. Özellikle online program ve online antrenmanlar ile birlikte online pumse yarışmalarının sporcuların üzerinde ortaya çıkan fiziksel ve psikolojik sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırması açısından önemli olduğu tespit edilmiştir. Yüz yüze eğitimin kısıtlanması nedeni ile profesyonel sporcuların çok fazla olmasa da yeni başlayan ve alt yapıda yetiştirilen sporcuların büyük ölçüde etkilendiği, sporu bırakan birçok sporcunun olduğu, finansal açıdan spor kulüpleri ve antrenörlerin olumsuz etkilendiği anlaşılmıştır. 21. yy da Taekwondo sporunun teknolojinin de ilerlemesi ile gelişme göstereceği ve elde edilen başarıların başta olimpiyatlar olmak üzere devam edeceği ve yakın zamanda Taekwondo sporunun e-spor içerisinde olması beklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the Covid-19 pandemic on the training of Taekwondo athletes in the Olympic Sports Branches. In this study, the phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used. In the study group, members of the board of directors working in the Turkish taekwondo federation and 14 volunteer participants selected by the purposeful sampling method from sports club managers, international taekwondo referees, taekwondo national team trainers, and national taekwondo athletes participating in Turkey championships. In the data collection technique of the research, firstly, a voluntary consent form containing personal information was obtained from the participants. In the individual interviews, questions were directed to the participants using a semi-structured interview form. In consultation with the taekwondo club manager and trainer, who are experts in their fields, 4 different questions were asked and their answers were recorded with a voice recorder. Research data were analyzed using descriptive analysis method. The interview data were deciphered, organized, coded and themes were determined by determining meaningful data. The themes determined in line with the data obtained from the participants were determined as the process of training athletes, the effects of the covid-19 pandemic and the perspective of the future in raising athletes. As a result of the research, it was understood that the difficulties experienced in raising athletes during the Covid-19 pandemic were tried to be minimized with different online programs and online applications. It has been determined that online pumse competitions, especially together with online programs and online trainings, are important in terms of eliminating the physical and psychological problems that arise on the athletes to a large extent. Due to the restriction of face-to-face training, it has been understood that although not very many professional athletes, newly started and trained athletes are greatly affected, there are many athletes who quit sports, and sports clubs and coaches are negatively affected financially. In the 21st century, it has been seen that Taekwondo sport will develop with the advancement of technology and the achievements will continue, especially in the Olympics, and Taekwondo sport is expected to be in e-sports in the near future.