Katılım bankaları dış ticaret işlemleri üzerinde Covid 19 pandemisinin etkileri
The effects of Covid 19 on foreign trade transactions of participating banks
  1. Tez No: 793050
  2. Yazar: BAHADIR ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
2019 yılının sonunda Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 sosyal medyanın da gücüyle dünya gündemini belirler hale gelmiştir. Vaka ve ölüm sayıları ile kısa sürede küresel bir kriz haline gelen salgın nedeniyle ülkeler sınırlarını kapatarak bir dizi kısıtlamalara başvurmuşlardır. Covid-19 krizinin benzersiz bir özelliği, dünya ekonomisinin çoğunu aşağı yukarı aynı anda etkilemesi olmuştur. Belirsizlikle beraber sürecin sosyolojik ve ekonomik boyutu tahmin edilenden çok daha büyük bir hal almıştır. Sokağa çıkma yasakları, karantinalar, yurtiçi ve yurtdışı uçuşların durdurulması gibi belki de son yıllarda hiç görülmemiş bir şekilde her ülke kendi kabuğuna çekilmiştir. Tedarik zincirinin bozulmasıyla beraber dış ticaret ve bankacılık sektörleri de salgından en fazla etkilenen alanların başında gelmiştir. Çalışmanın amacı Covid-19'un katılım bankaları dış ticaret işlemleri üzerindeki etkilerini nitel bir yöntem olan mülakat yöntemi ile ele almaktır. Katılım bankaları dış ticaret birim yöneticileri ile yapılan görüşmeler sonrasında değerlendirme yapmaya imkân sağlayan bilgiler elde edilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda sürecin ortaya çıkardığı olumlu ve olumsuz etkilere vurgu yapılmıştır. Özellikle finans sektöründeki teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme konularının katılım bankaları dış ticaret işlemlerinin geleceği ve sürdürülebilirliği açısından önemli unsurlar olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which emerged in Wuhan, China, at the end of 2019, has become the world agenda with the power of social media. Due to the epidemic, which became a global crisis quickly with the number of cases and deaths, countries closed their borders and resorted to a series of restrictions. A unique feature of the Covid-19 crisis has been that it simultaneously affected most of the world economy. With the uncertainty, the sociological and economic dimension of the process has become much more extensive than expected. With curfews, quarantines, and canceled domestic and international flights, countries have been isolated in a way that has perhaps never been seen in recent history. With the deterioration of the supply chain, the foreign trade and banking sectors have been among the areas most affected by the epidemic. This study examines the effects of Covid-19 on participation banks' foreign trade transactions with a qualitative method, the interview method. After the interviews with the foreign trade unit managers of the participation banks, information that allows the evaluation was obtained. As a result of the evaluation, the positive and negative effects of the process were emphasized. Technological developments and digitalization in the finance sector are important for the future and sustainability of foreign trade transactions of the participation banks.