Acceptance and rejection of new technologies: A study on drone technology and construction sector
Yeni teknolojilerin kabulü ve reddi: Drone teknolojisi ve inşaat sektörü üzerine bir çalışma
- Tez No: 793086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar, küçük aletlerden karmaşık sistemlere kadar birçok alanda teknolojiden etkilenir. Bu nedenle, insanlar bazı teknolojileri kabul etmeye ya da reddetmeye meyillidir. Gelişen/gelişmekte olan bu teknolojilerin en önemli örneklerinden biri de drone teknolojisidir. Ulaşım, güvenlik, gözetleme, tarım, savunma sanayii ve inşaat dahil olmak üzere çok sayıda sektör bu teknolojiyi işlerine uyarlamıştır. İnşaat, fiziksel ve dijital dünyalar arasında bağlantı görevi gören drone kullanımı açısından en iyi endüstrilerden biri olarak görülebilir. Bu çalışmanın amacı, drone teknolojisi gibi yeni ortaya çıkan bir teknolojinin inşaat sektöründeki etkisini, insanlar tarafından hangi koşullarda kabul ya da reddedildiğini anlamak,sektörün mevcut durumunun sosyolojik bir resmini çekmek ve droneların gerçek veri üretimine olan etkisini Edwards ve Ramirez'in (2016) teorik çerçevesinden görebilmektir. Bu teorik çerçeve (1) amaçlanan ve amaçlanmayan etkiler, (2) doğrudan ve dolaylı etkiler, (3) yeniden kullanılabilirlik, (4) etkinin içkinliği, (5) başarı derecesi ve (6) süreksizlik derecesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
All human lives are impacted by technology, from small instruments to complex systems. Thus, human beings are willing to accept or reject emerging technologies. One of the most important instances of these emerging technologies is drone technology. Numerous industries, including transportation, security, surveillance, agriculture, the military, and construction, have adopted this technology for their jobs. Construction can be seen as one of the top industries in terms of drone usage, serving as the link between the physical and digital worlds. The purpose of this study is to understand the impact, acceptance, and rejection of emerging technologies which is drone technology, in the construction sector, take a sociological picture of the current situation of the industry, and understand the impact of drones to produce the reality of data from the theoretical framework of Edwards and Ramirez (2016) that contains six dimensions which are (1) intended and unintended effects, (2) direct and indirect effects, (3) reconstitution in use, (4) immanence of effect, (5) degree of success, and (6) degree of discontinuity.