Rekabet yasağı sözleşmelerinde kelepçeleme hükümleri
Oppressive provisions in non-competition agreements
- Tez No: 793085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Anayasal bir hak olan sözleşme yapma ve çalışma özgürlüğünün bir kısıtlaması olarak karşımıza çıkan rekabet yasağı sözleşmeleri, iş sözleşmesi gereği işletmeye ait özel sırlara, müşteri çevresine veya ürün formülü bilgilerine sahip olan işçinin işverenle iş ilişkisi sona erdikten sonra işverene karşı, kendi hesabına işletme açmaktan, rakip işletmede çalışmaktan veya herhangi bir şekilde rekabet etmekten kaçınmayı üstlendiği sözleşmelerdir. Kanun koyucu, anayasal bir özgürlüğün sınırlanması hali olan rekabet yasağı sözleşmelerinin geçerli olmasını birtakım şekil ve içerik şartlarına bağlamıştır. İçerik açısından işçinin ekonomik özgürlüğünün aşırı derecede sınırlanması halleri öğretide karşımıza kelepçeleme sözleşmeleri olarak çıkmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde sözleşme özgürlüğü kavramı, ikinci bölümünde sözleşme özgürlüğü kavramının sınırlandırılması olan rekabet yasağı sözleşmeleri ve son bölümde rekabet yasağı sözleşmelerinin kelepçeleme niteliği ve sonuçları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Non-competition agreements, which are a restriction of the constitutional right of freedom to contract and work, are agreements in which the employee, who is in possession of special secrets, customer environment or product formula information belonging to the enterprise due to the employment contract, undertakes to refrain from opening a business on his own account, working in a competitor's business or competing in any way against the employer after the termination of the employment relationship with the employer. The legislator has conditioned the validity of non-competition agreements, which are a limitation of a constitutional freedom, on a number of form and content requirements. In the doctrine, cases where the economic freedom of the employee is contentwise excessively restricted, are referred to as oppressive agreements. In our thesis, the concept of freedom of contract will be analyzed first, and then non- competition agreements, which limit the concept of freedom of contract. Finally, the oppressing nature of non-competition agreements will be analyzed and results of the oppressive contracts will be examined.