Caricaturizing representations of the United States during the Barack Obama and Donald Trump administrations in Turkish humor magazines
Barack Obama ve Donald Trump döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nin Türk mizah dergilerinde karikatür temsilleri
  1. Tez No: 793276
  2. Yazar: SILA ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR DAL TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Politikacılarla ilgili görüş bildiren politik karikatürler, çizgi ve yazı aracılığıyla, karakterleri veya durumları abartarak, fiziksel özelliklerini bozarak veya yeniden yapılandırarak mizah ve yergi oluşturur. Bu tasvirler, politik bir olay veya konuyla ilgili varolan yargıları veya ortak kanıları görselleştirir. Bu tez, 2008–2021 yılları arasında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerini ve Amerika betimlemelerini haftalık mizah dergileri Gırgır, Leman, Penguen, ve Uykusuz'un kapak sayfalarında ele almaktadır. Bu abartılı görsel parodilerde Amerika Birleşik Devletleri başkanları Barack Obama ve Donald Trump ile Türkiye Cumhuriyeti başbakanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında betimlenen ilişki zamanla gelişir ve değişir. Tanımlanan durumla aşinalık kurarak verilmek istenen mesajları açıklamak için Amerikan ve Türk sembolleriyle imgeleri birlikte kullanılır. Olayların saçma yönleri ve değiştirilerek verilmesi aşinalık duygusuyla birleştiğinde politik mizah ve yergi ortaya çıkar. Bu karikatürler, politik ilişkilerin gizli ayrıntılarını göstermek için alternatif görseller oluşturduklarını öne sürer ve baskın söylemlerin dışında bir duruş sergiler. Karikatürlerin içerik, metod ve mesajları araştırılırken dergilerin kapak sayfaları Greenberg'in (2002) oluşturduğu çerçeve ve tanımladığı araçlarla incelenir. Karikatür öznelerinin duygusal durumları ve konuşma balonları içindeki dil öğeleri ayrı kategoriler olarak eklenmiştir. Karikatürler ve nitelikleri gruplandırılıp kodlanmış, belirlenen sınıflandırmaların ne sıklıkta ortaya çıktığını göstermek için sonuçlar tablo ve grafik olarak verilmiştir. Bu çalışmada kapak sayfalarının çeşitli yönlerini tanımlamak için betimsel analiz kullanılır ve mizahın uyumsuzluk teorisi bağlamında yorumlar oluşturulur.
Özet (Çeviri)
Political caricatures use humor and satire with visual and textual depictions to cast remarks on political figures or situations through exaggerations, disfigurations, or constructed situations. These depictions illustrate or imply the prevailing opinions or consensus on political events or issues. This thesis focuses on Turkey–U.S. relations and representations of the U.S. from 2008 to 2021 in the caricatures on the cover pages of weekly Turkish humor magazines Gırgır, Leman, Penguen, and Uykusuz. The interactions between the U.S. presidents, Barack Obama and Donald Trump, and the Turkish president, Recep Tayyip Erdoğan evolve and change in these exaggerated visual parodies. American symbols and images are used in conjunction with Turkish ones with the aim of providing familiarity and clarifying the meaning in the depicted situations. Absurdity and subversion of events merged with benign familiarity creates political humor and satire. These caricatures claim to present alternative images to understand the covert nuances behind particular political dealings, which classifies them as anti-establishment discourses. The cover pages are analyzed with Greenberg's (2002) framework and tools to explore the content, method, and messages of caricatures. Affective states of caricaturized subjects and language elements in speech bubbles are included as separate categories. The caricatures and their elements are coded and the results are given in tables and charts to clarify the frequency of appearances. This study utilizes descriptive analysis to characterize various aspects of cover pages and to draw corresponding interpretations by considering the incongruity theory of humor.