İklim değişikliği etkisinde kıyı çizgisi gelişiminin incelenmesi:Karasu kıyı alanı örneği
Investigation of the impact of climate change on shorelineevolution: Case study of Karasu coastal region
- Tez No: 793275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ANIL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küresel iklim değişikliği nedeniyle hava sıcaklığındaki artış ve buzulların erimesi sonucu dalga iklimindeki değişim ve deniz seviyesinin yükselmesi kıyı sistemlerinde alansal ve zamansal ölçeklerde farklılıklar oluşturmaktadır. Bu etkiler altında kıyı alanlarında oluşan katı madde taşınımı (erozyon ve yığılma) sonucu kıyı çizgilerinde değişimler meydana gelmektedir. Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Sakarya ilinin Karasu ilçesine ait sahilden denize karışan Sakarya Nehrinin doğu tarafında yapılan son 40 yıllık incelemelerde erozyona uğradığı ve günlük yaşamı tehdit eder boyutta daraldığı görülmüş fakat nehrin batı kısmında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmada nehrin batısında kalan Karasu kıyı çizgisinin son 40 yıllık değişimleri ve gelecek yıllar için dalga iklimi ve deniz seviyesindeki değişimlerin etkisi altında modellenerek gelecekteki araştırmalara ışık tutmak amaçlanmıştır. Bölgeye ait kıyı çizgisi değişiminin tahmini için Amerika Birleşik Devletleri Ordu Mühendisliği Araştırma ve Geliştirme Merkezi (USACE-ERDC) tarafından geliştirilen tek boyutlu bir kıyı gelişim modeli olan GenCade sayısal modeli kullanılmıştır. Modelin kalibrasyon ve doğrulama sürecinde 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait PLEIADES uydu görüntülerinin sayısallaştırılmasıyla elde edilen kıyı çizgileri ve Danimarka Hidrolik Enstitüsü (DHI) tarafından geliştirilen MIKE 21 SW sayısal dalga modelinden elde edilen dalga verileri kullanılmıştır. Ardından Karasu kıyısına ait geçmiş 40 yıllık dönemdeki kıyı boyu katı madde taşınım miktarları ve kıyı çizgisi değişimi belirlenmiştir. Çalışmanın bu kısmında 1980 yılına ait Keyhole-9 uydu görüntüsünün sayısallaştırılmasından elde edilmiş kıyı çizgisi verileri, MIKE 21 SW dalga modelinden elde edilen dalga verileri ve kalibrasyon ve doğrulama sürecinde belirlenen parametreler kullanılmıştır. RCP4.5 ve RCP8.5 iklim senaryolarına göre yakın (2021-2060) ve orta gelecek (2061- 2100) dönemleri için Karasu kıyısında kıyı boyu katı madde taşınımı ve kıyı çizgisi değişimi projeksiyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Model tahmin sonuçlarına göre Karasu kıyısında erozyon açısından yakın ve orta gelecek arasında çok fazla farklılık oluşmadığı görülmektedir. Yığılma açısından incelendiğinde, yakın gelecekte yığılmanın fazla olduğu, orta gelecekte ise azaldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Karasu kıyısının orta gelecekte (2061-2100) erozyon ve yığılma açısından daha stabil hale geçtiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the global warming and melting of glaciers due to global climate change, wave climate change and sea level rise create differences in spatial and temporal scales in coastal systems. Under these effects, changes in the shorelines occur in consequense of sediment transport (erosion and accretion) occurring in coastal areas. In the last 40 years, it has been observed that eastside of the Sakarya River, which is located in the Western Black Sea Region, and joins the sea from the coast of the Karasu district of Sakarya province, has been eroded and narrowed to a size that threatens daily life in the last 40 years, but not much research has been done in the western part of the river. In this study, it is aimed to shed light on future research by modeling the changes of the Karasu coastline to the west of the river for the last 40 years and the changes in the wave climate and sea level rise for the coming years. The GenCade numerical model developed by the United States Army Engineer Research and Development Center (USACE-ERDC) was used for the evolution of the Karasu coast. In the calibration and validation process of the model, the shoreline obtained by digitizing the PLEIADES satellite images of 2013, 2014 and 2015 and the wave data obtained from the MIKE 21 SW wave model developed by the Danish Hydraulic Institute (DHI) were used. Afterwards, the hindcasts of the longshore sediment transport and shoreline change of the Karasu coast in the past 40 years were made, in this part of the study, the shoreline data obtained from the digitization of the Keyhole-9 satellite image of 1980 and the wave data obtained from the MIKE 21 SW numerical wave model and the parameters determined during the calibration and verification process used based on the RCP4.5 and RCP8.5 climate scenarios. Subsequently Karasu shoreline change and longshore sediment transport modeling studies were carried out for the near (2021-2060) and mid-future (2061- 2100) periods. It is noticed that there is no difference between the near and middle future in terms of erosion on the Karasu coast. When the forecasts of the numerical model are analyzed, it is observed that the accretion is high in the near future and decreased in the midfuture. Consequently, it is detected that the Karasu coast becomes more stable regarding erosion and agglomeration in the mid-future (2061-2100).