Edirne Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan Osmanlı dönemi sikkeleri
Ottoman period coins found in Edirne Archeology Museums
  1. Tez No: 793329
  2. Yazar: GAMZE HELVACIKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN KÖRPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
İnsanların maddi ihtiyaçlarının karşılanmasının somut verisi olarak ortaya çıkan sikkeler; darp edilmeye başladıkları dönemlerden itibaren gerek gelecek için nesnel bir hatıra ve dönemin bilgisi gerekse de propaganda aracı olarak kullanılmışlarsa da nihai amacı ticari ilişkilerde ödeme gerçekleştirmek olmuştur. Her dönem, devlet ve coğrafyada basılan sikkelerin kendine has özellikleri vardır. Bu sikkelerin özellikleri ve önemi; kazılardan ve yüzey araştırmalarından çıkan sikkelerin incelenmesi yoluyla elde edilmekte ve bunların detaylı çalışılması ve incelenmesiyle anlaşılmaktadır. Özellikle Osmanlı Döneminde önemli bir merkez olan Edirne, Osmanlı Dönemi tarihinin incelenmesine birçok açıdan kaynak teşkil etmektedir. Bu çalışmada da, çeşitli yollar aracılığıyla (zor alım, satın alınma, hibe, bağış) Edirne Arkeoloji Müzesi'ne ulaştırılmış ve kayıt altına alınmış olan sikkeler incelenerek, tarihi kaynaklara yenilerinin kazandırılması amaçlanmıştır. İki cilt şeklinde oluşturulan çalışmanın ilk cildi; sikkelerin ve sikkelerin görünüş özelliklerinin yer verildiği katalogdan oluşmaktadır. İkinci cildi ise katalogda yer alan sikkelerin özelliklerinin ayrıntılı yorumlanmasıyla oluşturulmuştur. Edirne Arkeoloji Müzesi'nde Osmanlı Dönemine ait olan ve Müze envanterine kayıtlanmış 1702 tane sikke incelenmiştir. Osmanlı sikkeleri hakkında yazılan kaynaklardan elde edilen mevcut bilgilerin bazılarının da teyit edilmesiyle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coins, which emerged as the concrete data of meeting the material needs of people; Although they have been used as an objective memory for the future and information of the period, as well as a propaganda tool since the period when they began to be beaten, their ultimate purpose was to make payments in commercial relations. Coins minted in every period, state and geography have their own characteristics. The features and importance of these coins; It is obtained through the study of coins from excavations and surveys and is understood by studying and examining them in detail. Edirne, which was an important center especially in the Ottoman Period, constitutes a source for the examination of the history of the Ottoman Period in many ways. In this study, it was aimed to examine the coins that were recorded and delivered to the Edirne Archeology Museum through various means (hard purchase, purchase, grant, donation) and to bring new ones to the historical sources. The first volume of the study which was created in two volumes; It consists of a catalog that includes coins and their appearance features. The second volume was created by interpreting the features of the coins in the catalog in detail. In the Edirne Archeology Museum, 1702 coins belonging to the Ottoman Period and recorded in the museum inventory were examined. The study was concluded with the confirmation of some of the existing information obtained from the sources written about the Ottoman coins.