Edirne arkeoloji ve etnografya müzesinde bulunan ticari amphoralar
Commercial amphoras in the Edirne museum of archaology and ethnograpy
- Tez No: 552446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesinin önemli müzelerinden olan Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesindeki ticari amphoralar, tip, köken, üretim tarihleri ve üretim bölgeleri bağlamında ele alınmıştır. İncelenen otuz üç (33) adet amphoradan sadece on (10) adedi tarihlendirmeye yardımcı olacak şekilde tabakalaşması belli olan kazıdan (Enez) müzeye gelmiş, geri kalan yirmi üç (23) adet amphora ise satın alma, el koyma, zor alım (mahkeme kararı) ve hibe gibi birçok farklı şekilde müzeye ulaşmıştır. Bundan dolayı, bu çalışmada amphoraların tarihlendirme önerileri, taranan kaynaklardaki benzerlerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Tez kapsamında incelenen amphoralar içerisinde en erken döneme tarihlenen örnek, M.Ö. VI. yüzyıl ilk çeyreğinde üretildiği düşünülen Samos amphorası, en geç döneme tarihlenen örnek ise M.S. XIII. yüzyılda üretildiği bilinen Ganos / Günsenin Tip III amphorasıdır. Tez kapsamında amphoraların çizimleri yapılmış, fotoğrafları çekilmiş ve yerli ve yabancı kaynaklar taranarak benzerleriyle karşılaştırılıp, tanım ve tarihlendirilmeleri yapılarak katalog haline getirilmiştir. Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde bulunan amphoralar, bu çalışma ile arkeoloji dünyasına tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, commercial amphoras at Edirne Archaeology and Ethnography Museum which is one of the important museums of Thrace region, discussed by types, origins, product dates and product sites. Of the thirty-three amphoras studied, only ten of them came to the museum from the excavation (Enez), which was clearly stratified to help date. The remaining twenty-three amphorae reached the museum in many different ways, including the acquisition, confiscation, difficult procurement (courtorder) andgrants. Because of this, in this study, the dating suggestions of the amphorae were made from the similar sources in the scanned sources. The earliest example of the amphorae examined within the scope of the thesis is the Samian amphorae whic hwas thought to have been produced in the first quarter of the 6th century BC. The amphorae sample dated to the latest period is Ganos / Günsenin Type III amphorae known to be produced in the 13th century AD. Within the scope of the thesis, drawings of amphoras were made, photographs were taken and the domestic and foreign sources were scanned andc ompared with similar ones, and their definitions, dates were made and cataloged. Amphoras in Edirne Archeology and Ethnography Museum were introduced to the archeology world with this study.