Okul öncesi dönem çocuğunun oyuna olan yönelimine ilişkin ebeveyn görüşlerinin incelenmesi
Parental views on preschool children's orientation towards play
  1. Tez No: 793370
  2. Yazar: YÜKSEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın hedefi okul öncesi dönem çocuğunun oyuna olan yönelimi hakkında ebeveyn görüşlerinin incelenmesidir. Ebeveyn çocuğun oyunu hakkında neler düşündüğü ve bu tutumların çocuğun oyunu üzerindeki etkilerin araştırılması ve son dönemlerde tüm dünyada yaşanan COVİD-19 sürecinde bulunurken ebeveyn ve çocuk arasındaki oyun ilişkisi nasıl ve ne derecede etkilenmiştir sorusu amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma grubunu oluşturan İstanbul ilinde yaşayan 100 okul öncesi dönem çocuğu ebeveyni rastgele seçilmiştir ve betimsel analiz yöntemi uygulanarak veriler 'Kişisel Bilgi Formu' ve Fazlıoğlu, Ilgaz ve Papatğa tarafından geliştirilen 'Oyun Becerileri Değerlendirme Ölçeği' ile 5'li likert şeklinde görüşme soruları uygulanmıştır. Bu çalışma pandemi döneminde yapıldığı için ölçek online olarak uygulanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak okul öncesi dönem çocuğu ebeveynlerinin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği ele alınmış, daha sonra Covid-19 sürecinin çocukların oyunlarına ve ebeveynlerin gözlemlerine ilişkin 14 açık uçlu soruya verilen cevaplar incelenmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımda bulunup bulunmadığına bakılması için Kolmogorov-Smirnov, Bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi kullanılmıştır. İlişkisiz ikiden çok grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve farkın belirlenmesi için post hoc testleri içerisinde bulunan Tukey testi kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının bakılmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak baz alınmıştır. Görüşme sorularına göre çocukların ortalama 3 saat oyun oynadıkları, ebeveynlerin çocuklarının oyunlarına dahil olma sürelerinin ortalama 2 saat olduğu ortaya çıkmıştır. Ebeveynlerin oyuna dahil olma sürecinin Covid-19 döneminde çeşitli farklılıklar yarattığı kanısına varılmıştır. Ebeveynlerin oyun ve çocuk arasındaki önemi bildikleri fakat Covid-19 dönemini anlatırken oyun yolunu değil sohbet yolunu tercih ettiklerini söylediklerine rastlanılmıştır. Oyun becerisi puanları ebeveynlerin cinsiyet ve çocuk sayısına göre, ebeveyn eğitim düzeyine göre, ebeveyn mesleğine göre istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak Oyun becerisi puanları ebeveynlerin yaşına göre istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. 30 yaş ve altındaki ebeveynlerin çocuklarında oyun beceri düzeyleri 36-40 yaş arsasındaki ebeveynlere göre anlamlı şekilde daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the parental opinions about the orientation of the preschool child to play. It is aimed to invesigate what the parent thinks about the child's play and the effects of these attitudes on the child's play, and to investigate the question of how and to what extent the play relationship between the parent and child has been affected during the COVID-19 process, which has recently Decimated the whole world. In this context, 100 parents of preschool children living in Istanbul, who formed the study group, were randomly selected and the 5-point likert structure and interview questions were applied with the data 'Personal Information Form' and the 'Play Skill Rating Scale' created by Fazlıoğlu, Ilgaz and Papatğa by applying a mixed method. Since this study was conducted during the pandemic period, the scale was applied online. Within the scope of the study, firstly, whether the demographic characteristics of the parents of preschool children show significant differences, and then the answers to 14 open-ended questions about the Covid-19 process, children's play and parents' observations were examined. The SPSS program was used in the analysis of quantitative data. The Kolmogorov-Smirnov t-test was used in the independent comparison of two groups to determine whether the data conform to the normal distribution. In the comparison of more than two unrelated groups, one-way analysis of variance and the Tukey test, one of the post hoc tests, were used to determine the source of the difference. The significance level of 0.05 was used as a criterion in the interpretation of whether the obtained values are significant or not. According to the interview questions, it was revealed that children play for an average of 3 hours, and the average time parents are involved in their children's play is 2 hours. It has been concluded that the process of parents' involvement in the play has created various differences during the Covid-19 period. It has been found that parents know the importance between play and child, but when describing the Covid-19 period, they say that they prefer the way of conversation, not the way of play. The game skill scores do not show a statistically significant difference according to the gender of the parents and the number of children, according to the parental education level, according to the parental profession. However, the play skill scores show a statistically significant difference according to the age of the parents. it has been found that the game skill levels of children of parents aged 30 years and younger are significantly higher than those of parents aged 36-40 years.