Lise öğrencilerinin dini inançları ile madde bağımlılığından korunma öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between religious beliefs of HİGH school students and their self-efficacy on protection from substance addiction
- Tez No: 793425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin dini inançları ile madde bağımlılığından korunma öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Osmaniye İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı lise öğrenimine devam eden 247 öğrenci (%53'ü (n=131) kız; %47'si (n=116) erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Madde Bağımlılığından Korunma Öz Yeterlilik Ölçeği, Ergenler İçin Dini İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Veriler nicel araştırma tekniği olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmanın istatiksel analizinde SPSS v.23 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre ergenlerin madde bağımlılığından korunmaz öz yeterliliklerinin ve dinin inanç düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin madde bağımlılığı korunma öz yeterlilikleri lise değişkeni açısından gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Dini inanç düzeyleri açısından bakıldığında yaş, lise türü, aile ile kalma durumu arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Kullanılan iki ölçek arasındaki ilişki durumuna bakıldığında,“Uyuşturucu/Uyarıcı Maddelerden Uzak Durma”alt boyutu arasında pozitif yönde orta düzeyde“Baskı Altında İken Uyuşturucu/Uyarıcı Maddelerden Uzak Durma”ve“Uyuşturucu/Uyarıcı Maddeler Konusunda Yardım Arama”alt boyutu arasında da pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç:“Ergenler İçin Madde Bağımlılığından Korunma Öz-Yeterlik”ölçeğinin toplam puanı ile“Ergenler İçin Dini İnanç”ölçeği arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the relationship between high school students' religious beliefs and their self-efficacy for protection from substance abuse. Material and method: This research was carried out with 247 students (53% (n=131) females; 47% (n=116) males) attending high school education affiliated to Osmaniye Province National Education Directorate in the 2021-2022 academic year. As a data collection tool; Personal Information Form, Substance Addiction Protection Self-Efficacy Scale for Adolescents and Religious Belief Scale for Adolescents were used. SPSS v.23 program was used in the statistical analysis of the study, whose data were carried out using the relational survey method, which is a quantitative research technique. Independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation analysis were used for the analysis of the data obtained. Results: According to the findings obtained in the study, it was determined that the youth's self-efficacy for protection from substance addiction and their religious belief levels were high. There was a significant difference between the groups in terms of the high school variable of students' substance addiction protection self-efficacy. In terms of religious belief levels, a significant difference was found between age, high school type, and staying with the family. When we look at the relationship between the two scales used, it is seen that there is a positive relationship between the sub-dimension“Avoiding Drugs/Stimulant Substances”and moderately positive between the sub-dimensions“Avoiding Drugs/Stimulant Substances”and“Seeking Help Regarding Drugs/Stimulant Substances”a weakly significant relationship was found. Conclusion: A weak and positive correlation was found between the total score of the“Substance Protection Self-Efficacy for Adolescents”scale and the“Religious Beliefs for Adolescents”scale.