Yaşam döngüsü ve konutun bellekteki yeri üzerine bir sorgulama
A question on the life cycle and the place of housing in memory
- Tez No: 793441
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konut, fiziksel bir mekân olarak barınma ihtiyacının ötesinde psikolojik, sosyal ve kültürel anlamlar taşıyan bir olgudur. Tarihsel süreç içinde dünyada yaşanan küreselleşme ve tüketim olgularının etkisiyle değişen yaşam biçimleri konut kavramına yüklenen anlamı ve kullanıcının konuttan beklentilerini değiştirmiştir. Bu doğrultuda çalışma, küreselleşmenin etkisiyle artan tüketim olgusunun/kültürünün toplumsal yapı, yaşam biçimi ve onun bir yansıması olarak konutun anlamına yaptığı etkileri, kullanıcının belleğindeki izler üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. İlk bölümde konut kavramı, küreselleşme, tüketim olgusu/tüketim kültürü ve bellek kavramıyla ilgili literatürden bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde deneysel çalışmanın adımları ve yönteme ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, konutun değişen anlamının belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, elde edilen verilerin analiz sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler aktarılmıştır. Beşinci bölümde, çalışmanın genel sonuçları ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda küreselleşme ve tüketim kültürünün etkisiyle konutun anlamının birtakım değişiklikler geçirdiğine ulaşılmıştır. Son bölümde çalışma konusu ile ilişkili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing, as a physical place, is a phenomenon that carries psychological, social and cultural meanings beyond the need of shelter. Historically, lifestyles that change through the effect of globalization and consumption phenomena in the world have changed the meaning attributed to the concept of housing and the expectations which the habitant has for the house. In this respect, the study aims to reveal the effects of the consumption phenomenon/culture, which has increased with the effect of globalization, on the social structure, lifestyle and the meaning of house as a reflection of it, through the traces in the memory of the habitant. In the first part, information is given from the literature about the concept of housing, globalization, consumption phenomenon/consumption culture and the concept of memory. In the second part, the steps of the experimental study and information about the method can be found. In the third part, the findings obtained from the in-depth interviews conducted to determine the changing meaning of house are given. In the fourth chapter, evaluations regarding the results of the analysis of the obtained data is provided. In the fifth chapter, the general results of the study are presented. As a result of the study, it has been reached that the meaning of housing has undergone some changes with the effect of globalization and consumption culture. In the last section, recommendations related to the study subject are found.