Prefabrik, ahşap ve betonarme konutların karşılaştırmalı yaşam döngüsü analizi
Comparative life cycle assessment of prefabricated, wooden, and reinforced concrete houses
  1. Tez No: 847196
  2. Yazar: ÇİMEN SERAY VURAL GRIMOUX
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma hafif çelik prefabrik, ahşap ve betonarme olmak üzere üç konutun 50 yıl servis ömrü boyunca yaşam döngüsü analizini içermektedir. Çalışma kapsamında bu konutların çevresel performansları ve etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çevresel Ürün Beyanı (EPD, Environmental Product Declarations) ve somut verilere dayalı bir yazılım kullanılarak gerçekleştirilen analizler, yapı malzemeleri ve operasyonlardan kaynaklanan emisyonları farklı çevresel etki kategorilerine göre göstermektedir. Analizlerin karşılaştırılması sonucunda metrekare başına düşen yıllık toplam karbondioksit eşdeğeri emisyonlar açısından en avantajlı konut tipinin ahşap konut olduğu görülmüştür. Gömülü karbon performansları karşılaştırıldığında ise, prefabrik konut en avantajlı konut tipi olarak öne çıkarken, betonarme konut tüm etki kategorilerinde çevresel performansı en dezavantajlı konut tipi olarak belirlenmiştir. Binaların yaşam döngüsü süreçlerinde ortaya çıkan emisyonların azaltılması için sürdürülebilir lokal yapı malzemelerinin seçilmesi, yeşil bina teknolojileri ve yalıtım sistemlerinin kullanılması tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study involves the life cycle assessment of three types of houses, namely light steel frame system prefabricated, wooden, and reinforced concrete, over a 50-year service life. Within the scope of the study, the environmental performances and impacts of these houses are comparatively assessed. Assessments performed using a software based on Environmental Product Declarations (EPD) illustrate emissions arising from building materials and operations across various environmental impact categories. The comparison of the assessments reveals that, in terms of annual total carbon dioxide equivalent emissions per square meter, the most advantageous type of residence is the wooden one. Regarding embedded carbon performances, light steel frame prefabricated house emerges as the most favorable, while reinforced concrete house exhibits the most disadvantageous environmental performance across all impact categories. In order to reduce emissions throughout the life cycle of buildings, it is advisable to prioritize the selection of sustainable, locally sourced building materials and the incorporation of green building technologies and insulation systems.