Evrişimsel sinir ağlarında entropi havuzlama
Entropy pooling in convolutional neural networks
  1. Tez No: 793715
  2. Yazar: İLHAN KOÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir resim tanıma işlemi nesnelerin sahip olduğu özniteliklerin öğrenilmesi ve öğrenilen bu özniteliklerin daha önceden görülmemiş resimler üzerinde tanınabilmesidir. Evrişimsel sinir ağları da resim tanıma işlemlerinde kullanılan oldukça popüler bir yapıdır. Evrişimsel sinir ağları yapay sinir ağlarının özel bir sınıfıdır ve resimlerdeki hiyerarşik özniteliklerin çıkarılıp yapay sinir ağı aracılığıyla anlamlandırılması işlemidir. Bu işlem çeşitli katmanlar aracılığıyla yapılır. Bu katmanlardan evrişim katmanında çeşitli filtreler ile önemli özellikler çıkarılır, bu katmanın amacı en doğru özelliklerin çıkarılmasıdır. Evrişim katmanından sonra havuzlama katmanı vardır ve bu katman evrişimsel sinir ağlarında anahtar konuma sahiptir. Havuzlama katmanının temel görevi, evrişim katmanı aracılığıyla oluşturulan özellik haritalarının anlamlı şekilde boyutunun düşürülmesidir. Bilinen temel yöntemleri basit olması ve işlem kolaylığı sağlamasına rağmen düşük doğrulukta olabilmektedir. Bizim yapacağımız bu çalışmada da başarısı bilgi teorisine dayanan ve sinyal ve görüntülerden anlamlı bilgi çıkarmada başarılı sonuçlar veren entropi kavramına dayanılarak bir entropi havuzlama yöntemi geliştirilmiş ve performansı geleneksel yöntemlerle kıyaslanmıştır. Test sonuçları ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An image recognition process is to learn the features of the objects and to recognize these learned features on previously unseen images. Convolutional neural networks are also a very popular structure used in image recognition processes. Convolutional neural networks are a special class of artificial neural networks and are the process of extracting hierarchical features from the images and making them meaningful through the artificial neural network. This process is done through various layers. From these layers, important features are extracted with various filters in the convolution layer, the purpose of this layer is to extract the most meaningful features. Pooling layer is after the convolution layer and this layer has a key position in convolutional neural networks. The main task of the pooling layer is to significantly reduce the size of the feature maps created through the convolution layer. Although the known basic pooling methods are simple and easy to process, they can be of low accuracy. In this study, which we will do, an entropy pooling method has been developed based on the concept of entropy, whose success is based on information theory and which gives successful results in extracting meaningful information from signals and images, and its performance will be compared with traditional methods. Test results are shared in detail.