Seleukoslar Dönemi'nde Suriye: Büyük İskender'in ölümünden (M.Ö. 323), Pompeius'un Suriye fethi'ne kadar (M.Ö. 64)
Syria during the Seleucids: From the death of Alexander the Great (323 BC) to the conquest of Pompeius (64 BC)
  1. Tez No: 793714
  2. Yazar: MURTAZA ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN UZUNASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Seleukos Krallığı, (M.Ö. 312–64), Büyük İskender'in ölümünden sonra ortaya çıkan üç Makedon krallıktan en büyüğüdür. Bu krallık; Büyük İskender sonrası hüküm sürmüş olan I. Seleukos Nikator tarafından, önceki Akhaemenid İmparatorluğu'nun altyapısı üzerine inşa edilmiştir. İpsos Savaşı'ndan sonra Suriye bölgesi, I. Seleukos'un idaresine geçmiş ve krallığın başkenti Seleukeia Tigris'ten Antiocheia'ya taşınmıştır. Bu dönemde Krallık toprakları, etnik, kültürel, dini ve politik açıdan zenginlikleri ile karakterize olarak devasa bir coğrafyaya yayılmıştır. Kral III. Antiochos döneminde (M.Ö. 200) ise bu krallık Pamir Dağları'ndan Ege Denizi'ne kadarki geniş bir alana hükmetmiştir. Ancak Mısır ile yapılan Suriye Savaşları ve ardından Roma ile imzalanan Apameia antlaşması sonucu krallık Suriye bölgesine sıkışmıştır. IV. Antiochos döneminde yaşanan Yahudi isyanları Seleukos Devleti'ni iyice yıpratmıştır. M.Ö. 150 yılından itibaren hanedanlar arasında yapılan taht savaşları neticesinde krallık hızla küçülmeye başlamıştır. Seleukos Krallığı'nın topraklarının birçoğu M.Ö. 64 senesinde Romalı General Pompeius tarafından fethedilinceye kadar Romalılar ve Parthlar tarafından dolaylı olarak yönetilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Seleucid Kingdom (312-64 BC), is the largest of the three Macedonian kingdoms that emerged after the death of Alexander the Great. It was founded by Seleucus I Nicator, who ruled after Alexander the Great, by combining and using the infrastructure of the previous Akhaemenid Empire. After the war of Ipsos, the Syrian region was under the rule of Seleucus I and the capital of the kingdom was moved from Seleukeia on The Tigris to Antiocheia. The Seleucid State spreads over a huge area, characterized by a wide range of ethnic, cultural, religious and political diversity. Imperial lands King III. It spread over a wide area from the Pamir Mountains to the Aegean Sea during the Antiochos period (200 BC). However, as a result of the Syrian Wars with Egypt and the Apameia treaty signed with Rome, the kingdom was stuck in the Syrian region. The Jewish revolts in the period of Antiochos IV worn the Seleucid State thoroughly. As a result of the throne wars between the islands since 150 BC., the kingdom began to shrink rapidly. Most of the lands of the Seleucid Kingdom it was ruled indirectly by the Romans and Parthians until it was conquered by the Roman General Pompeius in 64 BC.