Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen safkan Arap atların dölverimi, yaşama ve beden ölçüleri
The Reproductive performance, viability and body measurements of purebred Arabian horses raised in Sultansuyu State Farm
  1. Tez No: 79372
  2. Yazar: BERHMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUSTAFA OĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, Sultansuyu Tarım İşletmesi koşullarında yetiştirilen safkan Arap atlan ve tayların 1990-1995 yıllarına ait bazı verim özellilerinin düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Aygır altı kısrak sayışma göre östrus, gebelik, kısırlık, doğum ve yavru atma oranlan sırasıyla, %95.10, %69.23, %30.77, %67.37 ve %1.86 bulunmuştur. Gebelik basma siklus ve tohumlama sayılan sırasıyla 1.24 + 0.03 ve 3.41 +_0.11 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Reproductive Performance, Viability And Body Measurements of Purebred Arabian Horses Raised in Sultansuyu State Farm. The current study was undertaken to investigate some production traits of purebred Arabian Horses and their foals being bred in Sultansuyu State Farm between 1990-1995. Ratios of oestrus,pregnancy, sterility, parturition and abortion were found to be 95.10%, 69.23%, 30.77%, 67.37% and 1.86% respectively. Number of oestrus cycle and insemination per pregnancy were 1.24 + 0.03 and 3.41 + 0.11 respectively. Adjusted gestation length was 333.8 + 0.04 days. Effect of years on the gestation length was found to be statistically significant (P < 0.05). However, effect of age was insignificant. Viability of foals ageing 3, 6 and 12 months were determined as 91.7%, 90.7% and 89.7% respectively. Viability of male foals from birth until 12 months of age was 88.3%, whereas those of females were 90.9%. Height at withers, circumference of front shank, chest girth, chest width, body length and height at rump of mares ageing 12-60 months were found as 151.0 + 0.55 cm, 19.2 + 0.08 cm, 165.2 + 0.62 cm., 37.2 + 0.16 cm., 139.2 + 0.81 cm. and 142.3 ± 0.23 cm respectively.