Şizofreni hastası bireylerde yapılan ergoterapi müdahalelerinin yaşanan bilişsel gerilemenin giderilmesine ve işlevselliğin arttırılmasına etkisi
The effect of occupational therapy interventions on individuals with schizophrenia on relieving on cognitive decline and increasing functionality
  1. Tez No: 793816
  2. Yazar: MEHMET ÜSTÜNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şizofreni hastalarında yaşanan kognitif gerileme ve işlevsellikteki azalma en fazla bildirilen sorunlardandır. Bu çalışma şizofreni tanısı almış bireylerin hastalıklarının ciddiyeti göz önünde bulundurularak, farmakolojik tedavilerin yanında terapötik yaklaşımlarla beraber uygulanan ergoterapi çalışmalarının, yaşanan bilişsel gerileme ve işlevsel bozulmaya etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya müdahale ve kontrol grubundan 20'şer kişilik olmak üzere toplam 40 kişi katılmıştır. Müdahale grubunun yaş ortalaması 41,85± 13,8 iken (23-65 yıl), kontrol grubunun yaş ortalaması ise 40,55± 9,8 (25-59 yıl). Hastaların sosyo-demografik bilgileri alındıktan sonra, Pozitif ve Negatif Sendromu Ölçeği, Barthel GYA İndeksi, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) ve Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Müdahale grubunda 1. Sonuçlar ile müdahale sonrası MOCA puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (t=-2,918; p=0,0090,05). Müdahale grubunda 1. Sonuçlar ile müdahale sonrası Barthel GYA İndeksi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (Z=-2,07; p=0,0380,05). Müdahale grubunda 1. Sonuçlar ile müdahale sonrası Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. (p=0,00010,05). Şizofreni tanısına sahip bireylerin hastalık ciddiyetlerine göre bilişsel gerileme ve işlevsellik düzeylerinin incelenerek ergoterapi müdahale programının buna göre oluşturulmasının bireyin yaşam kalitesini yükselterek tedavi planının başarısını arttırmada önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cognitive decline and decreased functionality are among the most reported problems in schizophrenia patients. This study was planned to examine the effects of occupational therapy studies applied together with therapeutic approaches as well as pharmacological treatments on cognitive decline and functional impairment, taking into account the severity of the diseases of individuals diagnosed with schizophrenia. A total of 40 people, 20 each from the intervention and control groups, participated in the study. While the mean age of the intervention group was 41.85± 13.8 (23-65 years), the mean age of the control group was 40.55± 9.8 (25-59 years). After obtaining the socio-demographic information of the patients, the Positive and Negative Syndrome Scale, the Barthel ADL Index, the Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA), and the Brief Functioning Assessment Scale were applied. A statistically significant difference was found between the 1st results in the intervention group and the MOCA scores after the intervention (t=-2.918; p=0.0090.05). A statistically significant difference was found between the 1st results in the intervention group and the Barthel ADL Index scores after the intervention (Z=-2.07; p=0.0380.05). A statistically significant difference was found between the 1st results in the intervention group and the scores of the Short Functioning Rating Scale after the intervention. (p=0.00010.05). We think that it is important to examine the cognitive decline and functionality levels of individuals with a diagnosis of schizophrenia according to the severity of the disease and to create an occupational therapy intervention program accordingly, increasing the quality of life of the individual and increasing the success of the treatment plan.