Menopoz dönemindeki kadınların hormon replasman tedavisine (HRT) başlanmadan önceki ve tedavi sonrasındaki serum lipid, alkalen fosfataz ve kalsiyum değerleri
The Serum lipids, alkaline phosphatase and calcium levels of menopausal women before and after hormone replacement therapy (HRT)
- Tez No: 79386
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
95- ÖZET Çalışmamızda menapoza girmiş 40 kadında serum lipid, alkalen fosfataz ve kalsiyum değerleri incelenmiştir. Hormon replasman tedavisi (HRT) sonrası ilk üç ve altı ay sonra serum lipid, alkalen fosfataz ve Ca2+ düzeyleri yeniden değerlendirilmiş ve değerler karşılaştırılmıştır. Ayrıca yaş, kuatelet indeksi, sigara içme ve diyet alışkanlıkları gibi faktörlerin de serum lipid, alkalen fosfataz ve Ca2+ değerlerine olan etkileri incelenmiştir. Verilerimize göre HRT tedavisi alan kadınların serum lipid, alkalen fosfataz ve Ca2+ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler görülmüş ve altı ay sonra bu değişiklikler daha belirgin olarak izlenmiştir. Çalışmamızda 50 yaş altındaki HRT alan kadınlarda bu yaş üstü gruba göre serum lipid, alkalen fosfataz ve Ca2+ değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sigara içmeyen kadınlarda da serum lipid, alkalen fosfataz ve Ca2+ değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Diyetinde daha çok süt ve türevlerini tüketenlerde HRT sonrası kan Ca2+ düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
96- SUMMARY In this study, 40 menapousal women have been investigated for their serum lipid, alkalene phosphatase and calcium values.They were given HRT(Hormone Replacement Therapy) for three and six months and their serum lipid, alkalene phosphatase and calcium values were estimated and these figures were compared with each other. Factors such as age, quatelet index, smoking and dietary habits were also investigated with respect to serum lipid, alkalene phosphatase and calcium levels.Our findings have shown that the women on HRT had better serum lipid, alkalene phosphatase and calcium values which were statistically significant and after six months these changes have become more pronounced. In our study, the women below 50 years of age showed better results then the women above this age which was statistically significant. The statistically significant better values of serum lipids, alkalene phosphatase and calcium values were also observed in the non-smokers group.lt was also noted that the women who consume milk and milk derivatives showed significantly higher values of calcium after HRT.