Kişilik işlevselliğini değerlendirmeye yönelik üç ölçüm aracının (STIP 5.1, LPFS-BF 2.0, SIPP-SF) Türkçeye uyarlama çalışması
Turkish adaptation of three instruments (STIP 5.1 LPFS-BF 2.0, SIPP-SF) assessing personality functioning
- Tez No: 793871
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNSELİ DEREBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bugün kullanılan kategorik kişilik bozukluğu tanılama sistemlerinin birçok sınırlılığı olduğu alanyazında belirtilmiştir. Birden fazla kişilik bozukluğu tanısının sıklıkla verilmesi, kişilik bozukluğunun ağırlığının standart bir ölçümünün olmaması gibi sorunlar başlıca tanı sistemlerinin boyutsal özellikleri olan tanılama sistemleri geliştirmeleri ile sonuçlanmıştır. Gelecekte bu alternatif modellerin ana akım modeller olması beklendiğinden bu modeller çerçevesinde çalışan yapılandırılmış ve sistematik ölçüm araçlarının olması önemlidir. Bu araştırmanın amacı ülkemizdeki bu ihtiyaca yönelik açığı kapatmak için üç kişilik işlevselliği ölçüm aracının Türkçe uyarlamasının ve geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Bunun için yarı yapılandırılmış bir görüşme olan Kişilik İşlevselliği İçin Yarı Yapılandırılmış Görüşme (STIP 5.1), ve özbildirim ölçekleri olan Kişilik İşlevselliği Düzeyi Ölçeği Kısa Formu (LPFS-BF 2.0) ile Kişilik Sorunları için Ağırlık Endeksleri Kısa Formu (SIPP-SF) seçilmiştir. Araştırmaya toplam 55 kişi katılmış katılımcılar Adnan Menderes Üniversitesi Psikiyatri Polikliniği'ne ve Adnan Menderes Üniversitesi Klinik Psikoloji Programları kapsamında psikoterapiye başvuran gönüllülerden oluşmuştur. Sonuç olarak, STIP 5.1'in puanlayıcılar arası güvenirliği yüksek bulunuştur. Ayrıca her üç ölçeğin birbiri ile korelasyonları da yüksek ve alanyazın ile örtüşür niteliktedir. Üç ölçeğin de kişilik işlevselliğini ve bunun şiddetini başarılı bir biçimde ölçtüğü hatta şiddeti ölçme konusunda kategorik tanıya göre avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Personality and personality disorders are significant areas of interest for academic and clinical psychology. It has been stated in the literature that the categorical personality disorder diagnosis systems used today have many limitations. Problems such as the frequent diagnosis of more than one personality disorder and the lack of a standard measure of the severity of the personality disorder resulted in the development of diagnostic systems with dimensional characteristics of the central diagnostic systems. Since these alternative models will most probably become mainstream models in the future, it is essential to have structured and systematic measurement tools that work within these models. This research aims to make the Turkish adaptation and validity and reliability study of the three-person functionality measurement tool to close the gap for this need in our country. Semi-structured Interview for Personality Functioning DSM-5 (STiP-5.1), Severity Indices of Personality Problems–Short Form (SIPP-SF), and Level of Personality Functioning Scale–Brief Form 2.0: (LPFS-BF 2.0) were selected for this purpose. The sample consisted of 55 participants who were volunteers, either patients from Adnan Menderes University Psychiatry Polyclinic or psychotherapy clients of graduate students of Adnan Menderes University Clinical Psychology Programs. The inter-rater reliability of STIP 5.1 was high. In addition, the correlations between all three scales were high, similarly as cited in the literature. All three scales successfully measured personality functionality with its severity and even have an advantage over the categorical diagnosis in measuring severity.