Kadınların sosyal medya kullanımı ile suç korkusu ilişkisi
The relationship between women's social media use and fear of crime
  1. Tez No: 793897
  2. Yazar: SEÇGİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Suç, eski çağlardan günümüze kadar her toplumda gözlenmekle birlikte her toplumda ortaya çıkması kaçınılmaz, aynı zamanda toplumdan topluma tanımlanması değişebilen karmaşık bir olgudur. Korku ise ilkel atalarımızdan beri süregelen güçlü ve evrensel bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Suç korkusu kavramı, geniş anlamı ile bireyin içinde yaşadığı toplumda suç oluşturan veya suç sayılan eylemlerden korkması ya da bunlardan normalin üzerinde endişe duyması ve bu korkunun esiri haline gelmesi olarak açıklanabilir. Suç korkusunun, suçun kendisinden daha büyük toplumsal ve politik bir problem olduğu ve suç korkusunun hızla arttığı düşünülmektedir. Medyanın suçla ilgili haberleri sunma şekli, halkın suçla ilgili konulardaki algılarını büyük ölçüde etkilerken medyanın etkilerini inceleyen teoriler, uzun süreli medyaya maruz kalma ile suç korkusu arasında bir bağlantı kurmuştur. Fakat yapılan araştırmaların neredeyse tamamı geleneksel medya içeriği türlerine veya eğlence ortamlarına odaklanmıştır. Bununla birlikte, sosyal medya kullanımının bireylerin suç korkusu düzeylerini nasıl etkileyebileceği konusunda daha az bilgi bulunmaktadır. Bu kapsamda tezin amacı sosyal medya kavramı ile suç korkusu kavramını, farklı teoriler bağlamında ele aldıktan sonra kadınların farklı değişkenler bağlamında sosyal medya kullanımına bağlı olarak suç korkusu yaşayıp yaşamadığının, sosyal medya-suç korkusu arasındaki ilişkinin nasıl gerçekleştiğinin ve bu ilişkinin kadınlar üzerindeki etkisinin, kadınların sosyal medya üzerinden hangi tip suçlara karşı suç korkusu yaşadığının, bu korkuya ilişkin nasıl tedbirler aldıklarının, özgeci suç korkusunun aile ve yakın çevresinde kimlere yönelik olduğunun, sosyal ve fiziki düzensizliklerin suç korkusuna etkisinin, sosyal medyada maruz kalınan suç haberlerine ilişkin algının belirlenmesine yöneliktir. Tez kapsamında kadınların sosyal medya kullanımı ile suç korkusu ilişkisi Gerbner'in yetiştirme/ekme teoremi üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında verilerin toplanması amacıyla kapalı uçlu sorular içeren anket yöntemi kullanılmış, anket sonucunda 74 ilden toplam 645 örnekleme ulaşılarak ankete ilişkin veriler IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak sosyal medya ile suç korkusu arasında anlamlı bir ilişki olduğu; 21-40 yaş aralığında, özel sektör çalışanı, Instagram kullanıcısı, 6 yıl ve daha fazla süredir sosyal medya kullananlardan genellikle sosyal medyada suç ve şiddet içeren haberleri okuyan, izleyen veya etkileşime giren; sosyal medyada yer alan suç haberlerinin sıradanlaştırılarak verildiğini düşünen katılımcıların sosyal medyada suç korkusunun daha yüksek olduğu, kadınların en çok kadın cinayeti, tecavüz ve taciz suçlarından etkilendikleri, sosyal medyada maruz kalınan haberler nedeniyle korunma ve kaçınma davranışları gösterdikleri, sosyal medyadaki suç korkusu nedeniyle özgeci suç korkusunun yakın aile bireyleri için gerçekleştiği, fiziki düzensizliklerin sosyal düzensizliklere nazaran sosyal medyadaki suç korkusunu daha fazla etkilediği, Gerbner'in ortaya attığı kötü dünya sendromunun sosyal medya için de geçerli olup olmadığı değerlendirildiğinde 6 yıl ve daha uzun süredir Instagram ve Twitter kullanan, genellikle sosyal medyada suç veya şiddet içeren haberleri okuyan, izleyen veya etkileşime giren katılımcılarda kötü dünya sendromunun görülmekle birlikte tez kapsamında yetiştirme/ekme kuramının sosyal medyaya katılım süresi ile ilgili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present, crime has been observed and inevitable in every society and also it is a complex phenomenon whose definition can change from society to society. Fear is a powerful and universal survival mechanism that has been going on since our primitive ancestors. In broad sense, the concept of fear of crime can be explained as the individual's fear of acts that constituted or considered as a crime in the society lived in or to worry more than normal about them and to become a prisoner of this fear. It is thought that fear of crime is a social and political problem more than crime itself and fear of crime is increasing rapidly. While the way the media presents crime news greatly influences the public's perception of crime-related issues, theories examining media influences have established a link between prolonged media exposure and fear of crime. However, almost all of the researches has focused on traditional media content types or entertainment environments and less information is available on how social media use can affect individuals' fear of crime. In this context, the aim of the thesis is to examine the concept of social media and fear of crime in the scope of different theories and to determine whether women experience fear of crime depending on the use of social media in the context of different variables, how the relationship between social media and fear of crime occurs and the effect of this relationship on women, which type of crimes women fear through social media and which precautions they take regarding this fear, to whom the altruistic fear of crime is aimed in the family or the immediate area, the effect of social and physical disorders on fear of crime and the perception of crime news on social media. Within the scope of the thesis, the relationship between women's social media use and fear of crime has been tried to be explained through Gerbner's cultivation theory. To collect data in the thesis study, the questionnaire method containing closed-ended questions was used, a total of 645 samples from 74 provinces were reached and the data related to the survey were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program. As a result it has been concluded that there is a significant relationship between social media and fear of crime; the participants between age of 21-40, private sector employees, Instagram users who joined social media for 6 years or more, generally reading, watching or interacting with crime and violent news on social media and who think that crime news in social media are given in an ordinary way, have a higher fear of crime in social media, women are mostly affected by femicide, rape and harassment crimes, due to the news they are exposed to on social media they take protective and avoidance behaviors and they have an altruistic fear of crime for close family members, physical disorders affect the fear of crime in social media more than social disorders. When it is evaluated whether the mean world syndrome put forward by Gerbner is also valid for social media and the mean world syndrome is observed in the participants who use Instagram and Twitter for 6 years or more, and who usually read, watch or interact with crime or violent news on social media. It has been concluded that cultivation theory is related to the participation time in social media.