2015-2020 yıllarında yayımlanan resimli öykü kitaplarının metin-resim ilişkisi
The text-picture relationship of the picture storybooks in 2015-2020
  1. Tez No: 793969
  2. Yazar: SEHER TARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teorisyenler, görüntü ve metin arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kavramlar yarattı. Bu anahtar kavramlar, metnin görsel ifadesinin okuyucu tarafından algılanan boyutuna dayalı bir tasarım oluşturma açısından anlamlı veriler sağlamaktadır. Özellikle bu, bilgi ve öğrenme materyallerinin tasarımının temelidir. Metin ve görüntüler arasındaki tam etkileşim, bilgilerin görülmesini, anlaşılmasını, hatırlanmasını yani izleyicinin bilişsel sistemi ile etkileşime girmesini kolaylaştırır. Söz konusu etkileşim bilişsel ve yapısal ilkeler arasındaki ilişkiyle desteklenir. Bu nedenle araştırmamız; bir eğitim aracı olarak kabul edilen kitaplar başta olmak üzere, resimli metinlerin ilişkisini kesin yönergelerle düzenlemeyi ve okuyucu için anlamlı yapıların oluşmasına katkı sağlayacak ortak bir bakış açısı sunmayı amaçlar. Çocuk edebî ürünleri kaliteli olmalı, çocuklarda okuma keyfi yaratmalı ve yaratıcı düşünme yeteneğini uyandırmalıdır. Bu nedenle çocuk kitaplarının fiziksel özelliklerine, içeriğine ve çizimlerine dikkat edilmelidir. Araştırmada resimli kitapların hikâye ve resim ilişkisi, görünüm, içerik ve illüstrasyon açısından durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel modeller kullanılmıştır. Elde edilen verileri toplamak, analiz etmek ve yorumlamak için nitel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Verileri toplamak için literatür analizi yapılmıştır. Araştırma evreni resimli kitaplar (hikâyeler ve masallar), 2015-2020 yılları arasında üretilen ve ilk baskısı yapılan, 22 resimli kitabı içeren bir örneklemden oluşmaktadır. Verileri analiz etmek için betimsel analiz kullanılır.
Özet (Çeviri)
Theorists have created concepts to describe the correspondences between images and text. These key concepts provide meaningful data for creating a design based on the reader-perceived dimension of the text's visual expression. In particular, this is the basis for the design of information and learning materials. The full interaction between text and images makes it easier to see, understand, recall and recall information, i.e. interact with the viewer's cognitive system. This is supported by the relationship between cognitive and structural principles. So do your research; It aims to organize the relationship between illustrated texts, especially books, which are accepted as an educational tool, with precise instructions and to offer a common perspective that will contribute to the formation of meaningful structures for the reader. Children's literary products should be of high quality, create reading pleasure in children and awaken children's creative thinking ability. For this reason, attention should be paid to the physical characteristics, content and drawings of children's books. In the research, it is aimed to determine the status of picture books in terms of story and picture relationship, appearance, content and illustration. Descriptive models were used in the research. Qualitative research methods are used to collect, analyze and interpret the obtained data. Literature analysis was performed to collect data. The research population of picture books (stories and fairy tales) consists of a sample of 22 first-printed picture books produced between 2015-2020. Descriptive analysis is used to analyze the data.