Manga sanatının Japon animelerine etkileri: Stüdyo Ghibli örneği
The effects of manga art on Japanese animes: The case of Studio Ghibli
- Tez No: 793970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; anime ve manga kavramı üzerinde durulmuş, özellikle İkinci Dünya Savaşından sonraki dönemde manganın gelişimi ve anime kavramının ortaya çıkışı irdelenmiştir. Bu kapsamda; milyonlarca izleyiciye ulaşan ve büyük bir başarı ile dünya çapında üne kavuşan Ghibli Studios'un kuruluşu, gelişimi ve görsel stratejileri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel vurgusu; manganın geleneksel ifade biçimlerinin Japon Animelerine etkilerini Stüdyo Ghibli'nin animeleri üzerinden ele almaktır. Studio Ghibli animelerindeki manga kültürünün görsel biçimlerinin ve içeriklerin kullanımı; özellikle, Tezuka Osamu ve Miyazaki Hayao'nun animelerinde karşımıza çıkmaktadır. Japon mitolojik unsurlarının, Tarihsel temaların ve Şinto inancına ilişkin detayların ön plana çıktığı bu animelerin Japon kültürüne de uluslararası tanınırlık kazandırdığı ve bunun yanı sıra Japon animasyon endüstrisinin gelişmesinde de önemli katkılar sağladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the development of manga and the emergence of the anime are examined, especially in the period after the Second World War, with the emphasis of manga and anime concept. In this context, the establishment and development of Ghibli Studios, which reached millions of viewers and became world-renowned with great success, and its visual strategies were examined. The main emphasis of this study is to examine the effects of manga culture in Japanese anime through the works of Studio Ghibli. The use of visual forms and contents of manga culture in Studio Ghibli animes is especially evident in the animes of Tezuka Osamu and Miyazaki Hayao. It is understood that these animes, we encounter details about Japanese myths, historical themes and Shinto belief, brought international recognition to Japanese culture and also contributed significantly to the development of the Japanese animation industry.