Siyasal iletişim enstrümanı olarak siyasal reklam filmleri: 31 mart yerel seçimlerinde sosyal medyada yayınlanan siyasal reklam filmlerinin göstergebilimsel analizi
Political advertising movies as a political communication instrument: secondary analysis of the political advertising movies broadcast on social media at the local elections of 31 march
- Tez No: 794041
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Yapılan bu araştırmada, yeni medya ve iletişim ekosistemi içerisinde yaygın olarak kullanılan sosyal medya reklam filmlerinin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde nasıl bir görünüme sahip olduğunun ve nasıl bir anlam üretimine temel teşkil ettiğinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Ak Parti ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının sosyal medya kullanım özellikleri incelenerek, mevcut durum betimlenmiş ve bu örneklem üzerinden, yeni medya araçlarından olan sosyal medya reklam sürecinin, siyasal reklam süreci üzerindeki etkileri ortaya koyulmuştur. Yapılan incelemeler neticesinde, 31 Mart İstanbul Seçimleri kapsamında seçim gününe kadar Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi resmi Youtube hesapları toplam 370 video paylaşmıştır. Araştırmanın evrenini siyasal seçimlerde sosyal medya kullanılarak yapılan reklam kampanyaları, örneklemini ise Ak Parti ve CHP tarafından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarına yönelik hazırlanan, rastgele seçim yöntemi ile seçilen, youtube reklamları oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre incelenen reklam filmlerinde siyasal kapsamda uzlaşımsal dil kullanılmaktadır. Kullanılan uzlaşımsal dil oy talep eden siyasi partilerin propaganda aracı olarak değerlendirilmektedir. Binali Yıldırım için yayınlanan reklam filminde, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ideolojik yaklaşımı yaygınken, Ekrem İmamoğlu'nun reklam filminde adayın kendi ideolojik yaklaşımı yaygın halde kullanılmaktadır. Proje ve faaliyetler, aslında Ak Parti adayının ve genel olarak partinin üzerinde en temel durduğu strateji olmuş, CHP adayının ise İstanbul'daki olumsuz havayı olumluya çevirmek, insanlar arasında sevgi bağı kurmak, İstanbul'u kötü yönetimden kurtartmak gibi yönelimler üzerinden proje yürütmüştür. Binali Yıldırım'ın reklam filminde aile ve kültürel değerler ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda geçmiş dönemlerde İstanbul belediyesinin Adalet ve Kalkınma Partisi'nde olmasından dolayı geçmişe sürekli bir atıf yapılmakta ve geçmiş olumlanmaktadır. Ekrem İmamoğlu'nun reklam filminde bulunan unsurlarda ideoloji ve geçmişi olumlama hariç her şey Binali Yıldırım'ın reklam filmiyle paralellik göstermektedir. Hayvanlara ve insanlara verdikleri değer ile kültürel değerleri birleştirmesi iki reklam filminde de kompozisyon olarak, halkla beraber yürümeye giden yolu anlatmaktadır. Örneklemlerin sonucu olarak, kültürel değerlerin, kodların, tarihin yeniden çağırılmasının, moderniteye sahip çıkmaların, tamamen uzlaşımsal politika düzleminde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal how the social media commercials, which are widely used in the new media and communication ecosystem, have a look in the 31 March 2019 local elections and what kind of meaning they form the basis of production. In the local elections of March 31, 2019, the social media usage characteristics of the Ak Parti and CHP Istanbul Metropolitan Mayor candidates were examined, the current situation was described, and the effects of the social media advertising process, which is one of the new media tools, on the political advertising process were revealed through this sample. As a result of the examinations, the official Youtube accounts of the AK Parti and the Cumhuriyet Halk Partisi shared a total of 370 videos until the election day within the scope of the 31 March Istanbul Elections. The universe of the research consists of advertisement campaigns made using social media in political elections, and the sample consists of youtube advertisements prepared by the AK Parti and CHP for the Istanbul Metropolitan Municipality mayoral candidates in the 31 March 2019 local elections, selected by random selection method. According to the results of the research, conventional language is used in the political context in the commercials examined. The conventional language used is considered as a propaganda tool of the political parties demanding votes. While the ideological approach of the Justice and Development Party is common in the commercial for Binali Yıldırım, the candidate's own ideological approach is widely used in Ekrem İmamoğlu's commercial. Projects and activities were actually the strategy that the AK Parti candidate and the party in general focused on, while the CHP candidate carried out projects on orientations such as turning the negative atmosphere in Istanbul into a positive one, establishing a bond of love between people, and saving Istanbul from mismanagement. Family and cultural values come to the fore in Binali Yıldırım's commercial. At the same time, due to the fact that Istanbul municipality was in the Adalet ve Kalkınma Partisi in the past, a constant reference is made to the past and the past is affirmed. Everything in Ekrem İmamoğlu's commercial film, except ideology and past affirmation, is parallel to Binali Yıldırım's commercial. Combining cultural values with the value they give to animals and humans, as a composition in both commercials, he tells the way to walk with the people. As a result of the examples, it shows that cultural values, codes, recalling history, claiming modernity should be evaluated entirely on the level of conventional policy.