The impact of the graphic design of Iraqi stamps on identity and heritage from the second half of the 20th century
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Irak pullarının grafik tasarımının kimlik ve miras üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 794040
  2. Yazar: ISRAA ABDULKAREEM FAYYADH AL-AGELE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇAĞLAK EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, Irak pullarının grafik tasarımı üzerinden Irak kimliğinin ve mirasının yeniden canlandırılmasının önemini ve bu pulların kültür ve medeniyet mirasının kaydedilmesi, belgelenmesi ve dünyaya tanıtılmasındaki hayati rolünü ele almaktadır. Araştırma, bir grup bölüm ve konuya ayrılmıştır. Birinci bölümde araştırma problemi, önemi, hedefleri, soruları, hipotezleri ve araştırmada izlenen yaklaşım ele alınmıştır. İkinci bölüm, araştırmanın bulgu ve sonuçlarına yönelik bir dizi gösterge ortaya koyması nedeniyle, referanslara ve bilimsel kaynaklara dayanan teorik çerçeveye ayrılmıştır. Araştırmada, çalışmanın hedefleriyle tutarlı, doğruluğu ve nesnelliği garanti edecek şekilde tanımlayıcı analitik yaklaşım kullanılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırma topluluğu ve örneklemleri ile analitik çalışmada kullanılan araçların seçimi, geçerlik ve güvenilirliğinin sağlanması ve seçilen araştırma örneklemlerinin analiz formuna göre analiz edilmesi yoluyla araştırma prosedürleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulguları ve en önemli sonuçları değerlendirilmiş; pul tasarımı konu seçiminde ve tasarım fikirlerinde bir gelişme olduğu ve bu gelişimin kesinlikle biçim ve içerik olarak Irak karakterinin tasarımına yansıtılmış olduğu görülmüştür. Irak posta pulunun, tasarımı aracılığıyla Irak'ın tarihi, mirası ve kimliğinin doğru bir resmini yansıttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study examines the importance of reviving the identity and heritage of Iraq through the graphic design of Iraqi stamps and the vital role of these stamps in recording, documenting, and introducing the world to cultural and civilizational heritage. The research was divided into a group of chapters and topics. The first chapter dealt with the research problem, its importance, objectives, questions, and hypotheses, and the approach followed in the research. The second chapter was devoted to the theoretical framework, which is based on references and scientific sources, with a set of indicators that are in the interest of the results and conclusions of the research. The descriptive analytical approach was relied upon to ensure accuracy and objectivity, consistent with the objectives of the study. The third chapter examines the research procedures by selecting the research community and its samples and the tools used in the analytical study, ensuring its validity and reliability, and analyzing the selected research samples according to the analysis form. The fourth chapter reviewed the results of the research and its conclusions, the most important of which was: that there was a development in the selection of topics and design ideas, which was certainly reflected in the design of the Iraqi character in form and content. The Iraqi postal stamp could give an accurate picture of Iraq's history, heritage, and identity through its design.