2002-2019 yılları arasında Türkiye'nin dış politikasında ve ab ile ilişkilerinde Kıbrıs meselesi
The Cyprus issue in Turkey's foreign policy and relations with the EU between 2002-2019
  1. Tez No: 794043
  2. Yazar: ADNAN AĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı 2002 ve 2019 yılları arasında Türkiye'nin, dış politikada ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde Kıbrıs sorununa yaklaşımı ve bu süreçte Türkiye-AB ilişkilerinde Kıbrıs meselesinin nasıl bir rol oynadığını incelemektir. Ayrıca Kıbrıs meselesinde Türkiye'nin politikalarını etkileyen olaylar ve gelişmeler de değerlendirilmektedir. T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamaları ile birlikte tarihsel süreçler incelenerek bu dönem içerisindeki kırılma noktaları ve bunun hem Türkiye'nin Kıbrıs meselesine yaklaşımına etkileri hem de AB üyelik sürecindeki Türkiye'nin AB ile karşılıklı ilişkilerine etkilerinin neler olduğu ortaya konulmaktadır. Çalışma, yazılı açıklamalar üzerinden içerik analizi esas alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the role of the Cyprus dispute in Turkish foreign policy and Turkey's relations with the European Union (EU) between 2002 and 2019. To analyze the impact of the Cyprus issue on Turkey's bilateral relations with the EU and on Turkey's foreign policy, the official statements and documents of Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey are scrutinized by conducting quantitative and qualitative content analysis. Also, this study elaborates on the developments affecting Turkey's policies in Cyprus from a historical perspective.