Yerel yönetimler için CBS tabanlı gayrimenkul geliştirme ve pazarlama modeli
GIS-based real estate development and marketing model for local governments
  1. Tez No: 794052
  2. Yazar: MİRAÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gayrimenkul hem teknik hem de sosyal anlamda her kesimin hayatında yer alan günümüz dünyasının önemli bir yapı taşıdır. Gayrimenkule talep gün geçtikçe artmakta olup özellikle kentsel alanlardaki gayrimenkul ihtiyacı yani kentsel arsa talebi dikkat çekmektedir. Bu sebeple yerel yönetimlerin kentsel arsa üretim yöntemlerine farklı ve çözüm odaklı bakış açılarına ihtiyaçları vardır. Özellikle yerel yönetimlerin ellerindeki mevcut kaynakları kullanımı ve bu kaynaklardan ekonomik gelir elde edilecek yöntemler geliştirmeleri çok önemlidir. Kentler imar planları ile yapılaşmakta ve yine imar planları ile kullanım imkânı kazanan tescil harici alanların bir kısmı ise çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Tescil harici alanlar hem imar planlarındaki bütünlüğün sağlanmasında önemli rol oynayacak hem de bu alanların yerel yönetimler tarafından kaynak oluşturulması ile birçok kamu yatırımına katkı sağlayacaktır. Tescil harici alanların tespiti ve kullanıma sunulması mevcut yöntemlerle çok kapsamlı hale getirilememiştir. Bu sebeple daha güncel ve hem günümüz ihtiyaçlarına cevap veren hem de geleceğin beklentilerine altlık oluşturan sistemlere ihtiyaç vardır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile oluşturulacak bilgi altyapıları ise bu ihtiyaçlara tam olarak cevap verecek niteliktedir. CBS mevcut yöntemlere göre hızlı, pratik, çözüm odaklı ve gelecek sistemlere altlık oluşturan bir yaklaşımdır. Şehirleşmenin önemli bir parçası ise bilgi sistemleridir. Bilgi sistemlerinin aktif bir şekilde kullanılması ise akıllı şehirlere altlık oluşturmaktadır. Dolayısıyla gerçekleştirilen çalışmada; kamunun öz kaynakları arasında yer alan tescil harici alanların CBS kullanılarak yenilikçi bir yöntem ile tespiti ve kamuya ekonomik kaynak kazandırılmasının yanında kullanılan yöntemler ile bilgi sistemleri yönünden akıllı şehirlere altlık oluşturarak önemli bir katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate is an important element of today's world, which takes place in the lives of every segment, both technically and socially. The demand for real estate is increasing day by day, and the demand for real estate, especially in urban areas, attracts attention. For this reason, local governments need different and solution-oriented perspectives on urban land production methods. It is especially important for local governments to use their existing resources and to develop methods to generate economic income from these resources. Cities are built with zoning plans, and some of the non-registered areas, which are also available with zoning plans, form the basis of the study. Non-registered areas will both play an important role in ensuring the integrity of the zoning plans and will contribute to many public investments through the creation of resources by the local administrations of these areas. The detection and presentation of non-registered areas could not be made very comprehensive with the existing methods. For this reason, there is a need for more up-to-date systems that both respond to today's needs and form a basis for future expectations. The information infrastructures that will be created with Geographic Information Systems (GIS) will fully meet these needs. GIS is an approach that is fast, practical, and solution-oriented and forms a basis for future systems compared to existing methods. An important part of urbanization is information systems. The active use of information systems forms the basis for smart cities. Therefore, the study carried out; It is aimed to determine the non-registered areas, which are among the public's own resources, with an innovative method using GIS to provide economic resources to the public, as well as to make an important contribution to smart cities by creating a base in terms of information systems with the methods used.