Aile hekimliği uygulamasının üçüncü basamak sağlık kuruluşunda polikliniklere göre tanı dağılımlarına etkisi
The effect of family medicine implementation on diagnosis distributions in tertiary health care center according to polyclinics
  1. Tez No: 794051
  2. Yazar: YILDIZ BÜYÜKDERELİ ATADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık sistemi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de birçok değişikliğe uğramaktadır. Çalışmamızda Sağlık Bakanlığının“Sağlıkta Dönüşüm Projesi”kapsamında yaptığı değişikliklerden biri olan Aile Hekimliği Uygulaması (AHU) ile hastaların hastanelere olan başvuruların niteliklerinde değişiklik olup olmadığına dair değerlendirme yapılmak istenmiştir. Özellikle Aile Hekimlerinin de muayenesi ve tetkikleriyle de yönetebileceği hastalık gruplarında değişiklik varsa bunların hangi yönde olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda değerlendirme dönemi olarak İstanbul'da geçilen AHU öncesi ve sonrası iki dönem seçildi. AHU öncesi dönem 2007-2010 yılları, AHU sonrası dönem 2011-2014 yılları arası dörder yıllık periyot olarak alındı. Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde zorunlu rotasyon yapılan branş poliklinikleri ve ek olarak acil serviste olmak üzere 8 adet branştaki en sık saptanan tanılar değerlendirmeye alındı. Ayrı ayrı branşlarda incelemeye alınan tanı grubu miktarları ve nüfusa göre düzeltme uygulandığında AHU sonrası dönemde önceki döneme göre anlamlı olarak daha düşük oranda konulmuş tanı sayıları: iç hastalıklarında 10 tanının 5'inde; kardiyolojide 10 tanının 1'inde; psikiyatride 12 tanının hiçbirinde; genel cerrahide 14 tanının 3'ünde; göğüs hastalıklarında 9 tanın 5'inde; kadın hastalıkları ve doğumda 9 tanının 2'sinde; pediatride 11 tanının 1'inde; acil serviste 12 tanının 2'sinde olmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda aile hekimi tarafından takip ve tedavisi mümkün olan tanılardan en çok dahiliye polikliniğinde anlamlı düşüşler görülmektedir. Aile hekimliği uzmanlığı eğitiminde en uzun rotasyon süresi (5 ay) olarak belirlenmiş olan pediatri polikliniklerinde ise neredeyse tüm tanılarda AHU sonrası artış görülmektedir. Ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Projesinin temel adımlarından biri olan Aile Hekimliği Uygulamasındaki yapılanma için AHU'nun olduğu diğer ülkelerdeki örneklere bakılarak, sistemdeki sağlık çalışanlarının ve halkın da görüşleri alınarak ülkemize uygun adaptasyonla eksiklerin giderilmesiyle daha işleyişli ve memnuniyet artırıcı bir sistem olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Health system is being subjected to many changes in Turkey as in many other countries of the world. The current study attempts to make an assessment regarding whether any change has occurred in the characteristics of the applications made by patients to hospitals within the scope of the Family Medicine Implementation (FMI), which is one of the changes that the Ministry of Health carried out scope of the“Health Transformation Project”. Efforts were made to determine the direction of any changes in the disease groups which especially Family Physicians can manage through their examinations and analyses. As the period of assessment of our study, two periods before and after the FMI in Istanbul were selected. The period before the FMI was taken as the four years between 2007 and 2010 and the period before the FMI was the four year period from 2011 and 2014. Our assessment included the diagnoses most frequently made in 8 clinics including the branches in which compulsory rotation is carried out within the scope of the specialty training on family medicine and, additionally, the department of emergency. The amounts of diagnosis groups assessed in different branches and the number of diagnoses that were made significantly less in the post-FMI period compared with the pre- FMI period when an adjustment was made in terms of population were: 5 of 10 diagnoses in internal medicine; 1 of 10 diagnoses in cardiology; none of 12 diagnoses in psychiatry; 3 of 14 diagnoses in general surgery; 5 of 9 diagnoses in chest diseases; 2 of 9 diagnoses in gynecology and obstetrics; 1 of 11 diagnoses in pediatrics, and; 2 of 12 diagnoses in emergency. Among the diagnoses which can be followed up and treated by family physicians, significant decreases were mostly found in the internal medicine outpatient clinic a result of the assessments. In the pediatrics, which have the longest rotation time (5 months) in the Family Medicine training, there were increases in almost all diagnoses in the post-FMI period.After this study, we think that the FMI, which is one of the fundamental steps within the scope of the health transformation project in Turkey, will be a more efficient and satisfying system by evaluating the examples in other countries which perform the FMI, taking the opinions of the health care personnel in the system and of the public community, and by making up any deficiencies through an adaptation suitable for Turkey.