Türkiye'de başörtüsünü çıkaran kadınların direniş motivasyonları üzerine bir inceleme
A research on the motivations behind the resistance of women who took their headscarves off in Turkey
- Tez No: 794094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, medyaya“başörtüsünü çıkaran kadınlar”olarak yansıyan binlerce genç kadının örtünmeyi reddetme motivasyonlarını ele almaktadır. 2018 yılında yüzlerce kadın, sosyal medya platformu Twitter üzerinden #10YearChallenge etiketi ile 10 yıl önce ve 10 yıl sonraki fotoğraflarındaki saçlarını açma deneyimini“özgürleştim”diyerek paylaşmıştır. Örtünmeyi reddeden 37 kadınla yapılan enformel sohbet tarzı görüşme ile iki konu incelenmiştir. Birincisi, son 20 yıllık neoliberal İslamcı dönüşümün somut sonuçları ve buna karşı gelişen itirazların birincil muhatap kadın özneler tarafından ifade edilişidir. İkincisi ise 1980'li yıllarda başlayan“türban yasağı”tartışmalarının bir uzantısı olarak“başörtüsüne özgürlük”diyen kuşağın yetiştirdiği kız çocuklarının, başörtüsünü çıkarma deneyimini“özgürlük”olarak tanımlamasıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the motivations of thousands of young women who have been portrayed in the media as“women who take off their headscarves,”and who have rejected the practice of covering their heads. In 2018, hundreds of women shared their experiences of uncovering their hair through the #10YearChallenge on the social media platform Twitter, stating that they had“freed themselves.”Informal, conversational-style interviews were conducted with 37 women who had rejected the practice of covering their heads. The first topic of discussion was the concrete results of the past 20 years of neoliberal Islamic transformation in Turkey and the primary subjectivity of women in expressing objections to this transformation. The second topic was the generation of girls raised by the“headscarf freedom”movement, which arose as an extension of the debates on the“headscarf ban”that began with the 1980 Coup, and who defined their experience of removing the headscarf as“freedom.”