Allerjik ekzematöz dermatit etyopatogenezinde nitrik oksitin rolü
The Role of nitric oxide in the etiopathogenesis of allergic eczematous contact dermatitis
  1. Tez No: 79415
  2. Yazar: ŞAKİRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET AEKD, immünolojik mekanizmalarla ortaya çıkan inflamatuvar bir dermatozdur. Son yıllarda immünite ve inflamasyonda rolü olduğu bildirilen NO'in inflamatuvar dermatozlarda arttığına ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. AEKD'li hastaların lezyonlu doku örneklerinde de NO artışı bildirilmektedir. Ancak sistemik bir dermatoz olan bu hastalıkta serum NO seviyelerine yönelik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, AEKD etyopatogenezinde NO'in rolünü araştırmak amacıyla 19 AEKD'li hastanın tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum nitrat/nitrit seviyeleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Daha sonra bu değerler aynı yaş grubunda, herhangi inflamatuvar hastalığı bulunmayan 21 kontrol grubunun serum nitrat/nitrit seviyeleri ile kıyaslanmıştır. AEKD'li hastaların lezyonlu döneminde serum örneklerinden elde edilen nitrat/nitrit değerlerinin, tedavi sonrası lezyonsuz dönemde elde edilen değerlerden yüksek olduğu ; kontrol grubu serum nitrat/nitrit değerlerinin, AEKD'li hastaların lezyonlu dönemdeki serum nitrat/nitrit değerlerinden düşük olduğu bulunmuştur. NO'in hastalığın inflamatuvar döneminde artması, AEKD'nin etyopatogenezinde rolü olduğunu göstermektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Allergic Eczematous Contact Dermatitis (AECD) is an immunologically mediated inflammatory dermatosis. Lately, studies showing an increase in Nitric Oxide (NO) levels (which plays a role in the inflammation and immunity) in inflammatory dermatosis started to appear in the relevant literature. Increase in the NO concentrations in the tissue samples of AECD patients have been reported. As far as we know there is no published study investigating the serum NO levels in such a systemic dermatitis. in this study aming to investigate the role of NO in the etiopathogenesis of AECD, blood samples of 19 patients with the disease were obtained and serum levels of nitrate / nitrite were measured before and after the treatment and the results were compared.At the same time these values were compared with serum levels of nitrate / nitrite in 21 healthy individuals without any inflammatory disorder as the control group. Serum nitrate / nitrite levels of the patients with AECD before treatment were found to be higher than the levels after treatment of the disease. On the other hand serum levels of nitrate /nitrite in the control group were found to be lower than the levels before treatment. These results suggest a possible role of NO in the etiopathogenesis of AECD during the inflammatory phase. 50