Seçilmiş Türk halı ve kilim motiflerinin glitch sanat yaklaşımıyla dijital yöntemler kullanılarak yeniden yorumlanması
Reinterpretation of selected Turkish carpet and kilim motifs using digital methods with glitch art approach
  1. Tez No: 794173
  2. Yazar: BUKET İLMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber sanat ve tasarım alanları dijital ortamlarda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu dijital sanatın oluşmasını sağlamıştır. Böylelikle geleneksel çalışmalar dijital ortamlarda yeniden stilize edilebilmişlerdir. Zaman içerisinde dijital araçların kullanımında veri aksaklıkları ile karşılaşılmıştır. Bu veri aksaklıkları sonucu sanat alanında yeni bir estetik bakış açısı olan Glitch sanat oluşmuştur. Sanatçılar bu veri aksaklıklarını kullanarak yeni sanat eserleri yaratmışlar. Dijital sanatın bir türü olan Glitch sanatı birçok alan ile beraber çalışmaktadır. Teknolojik gelişmeler birçok alanda yenilik sağlayarak bu alanların gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu alanlardan biri de moda ve tekstil alanıdır. Moda ve tekstil alanı üretim süreçlerinde teknolojiden yaralanmıştır. 21.yy'da özellikle teknoloji ile bağı tasarım alanlarında daha fazla görülmektedir. Çalışmada geleneksel motifleri Glitch sanat ile stilize ederek dijital transfer baskı kumaşların tasarımlarının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türk halı ve kilimlerinde yaygın olarak kullanılan motifler arasından seçilmiş Anadolu motifleri PhotoMosh programında Glitch sanat ile stilize edilmiştir. Daha sonra Adobe Illustrator programı aracılığıyla dizayn edilerek renklendirilmiştir. Dijital transfer yöntemi ile %100 poliester çözgülü kumaşa tasarımı gerçekleştirilen desenlerin aktarılma işlemi ısı transferi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerin ve imkanların kültürel öğelerle desteklenerek moda alanında özgün ve yenilikçi baskı kumaş tasarımları oluşturmadaki etkisinin öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Anahtar kelimeler; halı ve kilim motifleri, dijital transfer baskı kumaş, dijital sanat, glitch sanatı
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the fields of art and desing have begun to be realized in digital environments. This has led to the creation of digital art. Thus, traditional Works could be re-stylized in digital environments. Over time, data disruptions have been encountered in the use of digital tools. As a result of these data disruptions, a new aesthetic perspective in the field of art, Glitch art, was formed. Artists have created new works of art using these data glitches. Glitch which is a type of digital art, works in many fields. Technological developments have contributed to the development of these fields by providing innovations in many fields such as fashion and textile sectors. Technology has been utilized in the production processes of the fashion and textile fields. In the 21st century, its connection with technology is seen more in the fields of design. In the study, it is aimed to realize the designs of digital transfer printing fabrics by stylizing traditional motifs with Glitch art. In this context, Anatolian motifs selected among the motifs commonly used in Turkish carpets and kilims ware stylized with Glitch art in PhotoMosh program. Then it was designed and colored by Adobe Illustrator program. The transfer of the patterns designed with the digital transfer method to the %100 polyester warp fabric was carried out by the heat transfer method. As a result, it is aimed to emphasize the importance of the effect of innovations and opportunities brought by digitalization in creating original and innovative print fabric designs in the field of fashion by supporting cultural elements. Keywords; carpet and rug motifs, digital transfer printed fabric, digital art, glitch art.