Çalgı eğitim kurslarına katılan çocukların yönelim sebepleri ve müzikal yeteneklerinin incelenmesi
Investigation of orientation reasons and musical talents of children attending instrument training courses
- Tez No: 794174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özengen çalgı eğitimi müzik eğitiminin temelini oluşturmakla birlikte, çocukların psikomotor gelişimine de önemli katkılar sağlar. Son yıllarda özellikle belediyeler de bu konuda yoğun ve etkin çalışmalar yürütmektedirler. Yeteneğe dayalı olan ve hiçbir ön şart belirtmeden verilen özengen müzik eğitimin amaçları ve sonuçları arasındaki ilişkiyi irdelemek ve kurslara katılım sağlayan çocukların yönelim sebepleriyle müzikal yetenekleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan bu araştırma Gaziantep Şehitkâmil Sanat Merkezinde çalgı kurslarına katılan 7-14 yaş aralığındaki 152 çocuk üzerinde yapılmıştır. Çocukların kurslara yönelim sebeplerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu, müzikal yeteneklerini belirleyebilmek için ise Anadolu Üniversitesi Müzikal Algı Testi (AMAT) uygulanmıştır. AMAT test puanlarıyla görüşme formundaki verilerin dağılımını incelemek için normallik analizi yapılmıştır. İkili karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem t-testi, çoklu karşılaştırmalar için ise Tek Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While Özengen instrument education forms the basis of music education, it also provides important contributions to the psychomotor development of children. In recent years, especially municipalities have been carrying out intensive and effective studies on this issue. This research that we conducted in order to examine the relationship between the aims and results of the aspiring music education, which is based on talent and given without any preconditions, in addition, so as to examine the relationship between the reasons for the orientation of the children participating in the courses and their musical abilities, was conducted on 152 children aged 7-14 who attended instrument courses in Gaziantep Şehitkamil Art Center.The structured interview form developed by the researcher was used to determine the reasons for the children's orientation to the courses, and the Anadolu University Musical Perception Test (AMAT) was used to determine their musical abilities. Normality analysis was performed to examine the distribution of data in the interview form with AMAT test scores. Independent Sample T-Test was used for pairwise comparisons, and One-Way ANOVA test was used for multiple comparisons.