Seçilmiş örnekler ışığında Kıbrıs meselesinin Türkiye'nin iç politikasına etkileri
The effects of the Cyprus problem on Turkey's domestic policy in the light of selected examples
- Tez No: 794175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Akdeniz'in en önemli adası konumunda yer alan Kıbrıs, en başta stratejik yönden çok önem arz etmektedir. Öte yandan geçmişten günümüze kadar olan süreçte ada üzerinde egemenlik sağlamak adına yapılan mücadeleler hiç eksik olmamıştır. Çalışmanın ana konusu Kıbrıs olduğundan dolayı, Türkiye'nin bu doğrultuda yapmış olduğu politikalarının bir sonucu olarak, iç siyasetine yansımalarının değerlendirmesinden dolayı başlangıçta iç ve dış politikanın ne olduğu kavramsal bir çerçeve içerisinde ele alınarak incelemesi yapılmıştır. Tarihsel açıdan başlayarak ele aldığımız çalışmada, adanın önemine değinilmiştir. Öte yandan adada yaşayan Kıbrıs Rum halkının Enosis amaçları doğrultusunda sürdürdükleri faaliyetlere yer verilmiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Kıbrıslı Rum yöneticilerin Enosis amaçlarının gerçekleştirmek adına özellikle adada yaşayan Türklere karşı soykırımlarını şiddetlendirmeleri, adadaki Türklerin buna karşı ne gibi cevaplar da bulundukları ve Türkiye'nin bu duruma yaklaşımının ve tutumunun ne olduğu derinlemesine bir araştırma yapılarak aktarılmıştır. Türkiye açısından Kıbrıs'ın ne kadar önem arz ettiğinin ve bu doğrultuda ne gibi girişimlerin içerisine girdiğine değinilmiş olup, esas konu itibariyle ne gibi durumlarla karşı karşıya kalındığı çalışmada yerini almıştır. Türkiye'nin Kıbrıs'ın ve Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin güvenliğine ne derece önem verdiğinin göstergeleri çalışma içerisinde yer almış olup, bu güvenliğin sağlanması içinde Türkiye'nin dış siyasette uyguladığı politikalar ele alınmıştır. Bununla birlikte Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekâtı'na ve yapılan bu harekât sonucunda iç ve dış politikada oluşturduğu etkilere de ayrıca yer verilmiştir. Diğer yandan KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinilmiş ve dış politikada birlikte izledikleri siyaset araştırılıp aktarılmıştır. Kısaca Türkiye'nin Kıbrıs üzerinde uyguladığı politikalar değerlendirilerek ortaya konulmuş ve sonucunda uluslararası ilişkiler bağlamında iç siyasetine yansımalarının tespiti ve araştırılması yapılarak bunun sonucunu sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus, which is the most important island in the Mediterranean, has never been lacking in its efforts to ensure sovereignty over the island, primarily of strategic importance and from the past to the present. As Cyprus is the main topic of the study, as a result of the policies Turkey has made accordingly, it was initially reviewed within a conceptual framework of what domestic and foreign policy is, as it is an assessment of its reflections on domestic politics. The study, which I discussed from a historical point of view, was the importance of the island. On the other hand, the activities of the Greek Cypriot people living on the island for Enosis purposes were included. After the establishment of the Republic of Cyprus, Greek Cypriot executives intensified their genocide against the Turks, especially the Turks living on the island, and what answers they have to the island, and what Turkey's approach and attitude are to this situation, were conducted in depth. Cyprus is very important for Turkey and, accordingly, it has been examined what policies Turkey has been monitoring and how the policies it has implemented are reflected back. The study included indicators of how much Turkey values the security of Turkish people living in Cyprus and Cyprus, and addresses Turkey's policies in foreign politics to ensure this security. In addition, Turkey's Peace Operation in Cyprus and its effects on Turkey's domestic and foreign policy have been addressed. On the other hand, relations between KKTC and Turkey were discussed and the politics they followed together in foreign policy were investigated and transferred. In short, Turkey's policies on Cyprus have been assessed and, as a result, the determination and investigation of the reflection of the Cyprus issue in Turkey's domestic politics in the context of international relations is aimed at transferring the outcome.