6360 sayılı büyükşehir yasasının kırsal alanlar üzerine etkisi
Impact of metropolitan municipality law no. 6360 on rural areas
- Tez No: 794292
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışma 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir yasasının kırsal alanlar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla büyükşehir ve kırsal alan kavramları literatürü ele alınmaktadır. Büyükşehir ve kırsal alan kavramlarının Türkiye'deki yasal mevzuatı, uygulamaları üzerinden yaşanan değişim ve dönüşüm süreci incelenerek, 2012 yılında çıkarılan yasanın bu süreçteki yeri ve durumu incelenmiştir. 6360 sayılı yasa Büyükşehir kavramına sınırlar, etkinlik, yönetim, kırsal ve kentsel alanlar açısından farklılıklar getirmiştir. Hizmetlerin bütüncül ve daha iyi sunulabilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi, yetki karmaşalarının önüne geçilmesi gibi gerekçelerle çıkarılan yasa; nüfus kriterini baz alarak, nüfusu 750.000 in üzerindeki şehirde büyükşehir kurulmasını ve büyükşehir belediyesi sınırlarının il mülki sınırları ile çakıştırılmasını öngörmüştür. Bu kapsamda büyükşehir olan otuz şehirdeki il özel idareleri kaldırılmış, köyler belediyelere bağlı mahalleler haline getirilmiştir, büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları ile çakıştırılmıştır. Yasa ile kırsal alanlar kentsel alan haline getirilmiştir. TÜİK. üzerinden yapılan incelemelere bakıldığında da ülkedeki kırsal nüfus 2012 yılında yasa ile önemli bir kırılma göstermektedir. Kentsel alan haline getirilen köylerin 6360 sayılı yasa ile; yasal, yönetsel, mekânsal ve ekonomik etkileri olduğu gözlenmiştir. Çalışma kapsamında bu etkiler İstanbul'daki mahalle olan köyler üzerinden yapılan analizlerle incelenmiş olup; İstanbul'da seçilen iki örnek alan (Çatalca, Karamandere Mahallesi ve Sarıyer, Zekeriyaköy Mahallesi) üzerinden detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study contains, effects of law no. 6360 was published in 2012 on rural areas. For this purpose, metropolitan and rural area literature is discussed. The concept of metropolitan and rural areas legislation in Turkey, experienced applications through change and transformation process are examined. The place and status of the law enacted in 2012 was examined. Law No. 6360 brought the metropolitan concept to differences in terms of borders, efficiency, management, rural and urban areas. The law enacted for reasons such as providing holistic and better services, eliminating inequalities and preventing the confusion of authority; Based on the population criterion, it has foreseen the establishment of metropolitan cities in cities with a population of over 750,000 and the metropolitan municipality borders to be overlapped with provincial civil borders. In this scope, the special provincial administrations in thirty cities, which are metropolitan cities, were abolished, the villages were turned into neighborhoods connected to municipalities, and the boundaries of metropolitan municipalities overlapped with provincial municipal borders. By law, rural areas have been transformed into urban areas. TSI. The rural population in the country shows a significant break with the law in 2012. With the law no. legal, administrative, spatial and economic effects. Within the scope of the study, these effects were examined by the analysis of the villages in the neighborhood of Istanbul; Two sample areas selected in Istanbul (Çatalca, Karamandere neighborhood and Sarıyer, Zekeriyaköy neighborhood) are detailed.