Üsküdarlı Aşki divanında din, toplum ve insan
Religion, society, and human in the divan of Üsküdarlı Aski
  1. Tez No: 794347
  2. Yazar: İKLİMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Bu çalışma, 16. yüzyıl Divan şairlerinden Üsküdarlı Aşkî'nin Divanı'nın tahlili üzerinedir. Üsküdarlı Aşkî, içerdiği şiir sayısı, nazım şekilleri, dili ve döneminin sosyal hayatına ışık tutan beyitleri açısından zengin bir Divan'a sahiptir. Ancak bugüne kadar Divan üzerinde yapılan çalışmalar, metin neşri ile sınırlı kalmıştır. Bu durum bizi Aşkî Divanı üzerinde bir tahlil çalışması yapmaya sevk etmiştir. Çalışmamızın temel amacı, şairin Divanı'ndaki din, insan ve toplumla ilgili konuları ele alıp içeriklerini yorumlayarak edebiyat dünyasına tanıtmaktır. Aşkî'nin beyitlerinde ifadesini bulan din, tasavvuf, insan ve topluma dair duygu ve düşüncelerin dönemin edebiyatına katkılarını araştırmak da çalışmamızın önemli hedeflerinden olmuştur. Çalışmamızda şairin hayatı, ilmî ve edebî şahsiyeti, eserleri ve incelememize esas aldığımız Divan'ı hakkında bilgi verildikten sonra, Aşkî Divanı Din-Tasavvuf, Toplum ve İnsan olmak üzere üç ana bölümde incelenmiş, şairin hayata ve yaşadığı döneme dair izlenimlerinin şiirine yansıması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on the analysis of the Divan of Üsküdarlı Aşkî, one of the 16th century Divan poets. Üsküdarlı Aşkî has a rich Divan in terms of the number of poems it contains, verse forms, language and couplets that shed light on the social life of the period. However, the studies carried out on the Divan until today have been limited to the publication of the text. This situation prompted us to make an analysis on the Aşkî Divan. The main purpose of our study is to introduce the subjects related to religion, people and society in the poet's Divan to the world of literature by interpreting their contents. One of the important goals of our study is to investigate the contributions of the feelings and thoughts about religion, mysticism, people and society, which are expressed in Aşkî's couplets, to the literary world. In our study, after giving information about the poet's life, scientific and literary personality, his works and his Divan, which we base our analysis on, the Aşkî Divan was examined in three main sections: Religion-Sufism, Society and Human, and the reflection of the poet's impressions on life and the period in which he lived on his poetry was investigated.