Hibrit programlama platformlarının programlama performansına ve bilişsel yük düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of hybrid programming platforms on programming performance and cognitive load theory
- Tez No: 794346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Programlama öğretimi doğası gereği zor ve karmaşık süreçler içeren bir alandır. Programlama öğretimi ile ilgili yaklaşım sürekli yenilenmekte ve gelişme göstermektedir. Bu çalışmanın amacı programlama öğretiminin yeni yaklaşımlardan olan hibrit programlama platformlarının programlama performansına ve bilişsel yük düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaç ile toplamda 49 kişilik 6. Sınıf düzeyinde 3 farklı katılımcı grubu ile hibrit-hibrit, hibrit-blok ve hibrit-metin olmak üzere 8 hafta süren yarı deneysel çalışma yapılmıştır. Katılımcıların şubelere dağıtılmasının ilkokul başarı düzeyleri ve cinsiyet dağılımlarına dikkat edilerek homojen dağıtım yapılmıştır. Yapılan çalışmada tüm gruplar ilk 4 hafta (FAZⅠ) verilen görevleri hibrit programlama öğretimi yaklaşımı ile gerçekleştirmişlerdir. Çalışmanın son 4 haftası (FAZⅠⅠ) ise gruplar hibrit, metin ve blok programlama platformlarını kullanarak verilen görevleri tamamlamışlardır. Katılıcımlar 8 hafta süren çalışma boyunca verilen görevleri pencilcode.net sitesi üzerinden gerçekleştirmişlerdir. Pencilcode.net sitesi blok ve metin tabanlı programlama platformunu aynı anda sunabilen bir programlama öğretimi sitesi olduğunu için tercih edilmiştir. Bu sayede platform kaynaklı yanlılık hataları önlenmeye çalışılmıştır. Haftalık olarak katılımcıların verilen görevleri gerçekleştirmeleri istenmiş ve ekran görüntüsü alınarak veriler dijital ortamda saklanmıştır. Katılımcılardan elde edilen ekran görüntüleri ve haftalık bilişsel yük anketine verdikleri cevaplar bilgisayar ortamında analiz edilerek katılımcı görüşmeleri ve öğretmen gözlem formları ile birlikte değerlendirilmiştir. ANCOVA sonucunda FAZⅠ puanları kontrol edildiğinde FAZⅠⅠ performans puanları anlamlı bir fark gösterse de, Post-Hoc sonuçları gruplar arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. Bilişsel yük ölçeği için ANCOVA sonuçları FAZⅠ kontrol edildiğinde FAZⅠⅠ bilişsel yük puanları arasında anlamlı bir fark göstermiştir. Post-Hoc karşılaştırmasında hibrit tabanlı gruba göre blok tabanlı grupların daha yüksek bilişsel yük oluşturduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Programming education includes difficult and sophisticated progress due its nature. The approaches of programming education have been evolving in a continuous manner. This study aims to focus on the effects of hybrid programming platforms, which can be considered as one of the recent approaches, on both programming performance and cognitive load of learners. 49 sixth graders participated to the study. The intact groups were assigned to one of the conditions, which are hybrid-hybrid, hybrid-block, and hybrid-text. The study took place during 8 weeks. The groups were intact, but their registration to the school is based on their elementary school graduation scores and gender, therefore each group can be assumed homogenous. All groups were exposed the same tasks in hybrid platform during 4 weeks (Phase I), but one group was restricted to work with block-based environment, one group was restricted with text-based environment, and one group continued with the hybrid environment. The tasks were completed in Pencilcode.net platform offering a hybrid environment in addition to block-based and text-based options. Since this platform had all-in-one, it was preferred by researchers, so that the bias caused by technical issues were eliminated. Each task was assigned separately, and the screenshots were recorded digitally at the end of each week. The screenshots and cognitive load scales filled by students were analyzed. Moreover, the fieldnotes and interview were analyzed qualitatively. Although the results of ANCOVA showed a significant difference among Phase II performance scores when Phase I scores were controlled, the post-hoc results did not refer significant differences between groups. The results of ANCOVA for cognitive load scale showed significant differences among Phase II cognitive load scores when Phase I scores were controlled. The post-hoc comparisons indicated higher cognitive load experienced by either block-based groups than hybrid group.