Çoklu paralel pistler için pist atama optimizasyonu
Runway assignment optimization for multiple parallel runways
  1. Tez No: 794373
  2. Yazar: AYŞE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA AYBEK ÇETEK, DOÇ. DR. RAMAZAN KÜRŞAT ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Havacılık sektörü son yıllarda hızla gelişmekte olan bir sektördür ve dolaysıyla birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Günümüzde artan havacılık faaliyetleriyle birlikte hava trafiğinin daha etkin bir şekilde yönetilmesi önem kazanmaktadır. Hava trafiğinde artan iş yükününün azaltılması ve mevcut kaynakların daha verimli kullanılması için çözüm yolları aranmaktadır. Bu çalışmada hava trafik yönetim sisteminin temel problemlerinden biri olan pist atama probleminin çözüm için yer hareketlerinde harcanan toplam yakıt tüketimini en küçüklemeyi amaçlayan karma tam sayılı programlama modeli önerilmiştir. Gerçeğe uygun bir şekilde oluşturulan modelde kullanmak üzere uçak tiplerine göre yakıt tüketimi geniş bir yelpazede incelenerek, her bir park pozisyonundan her bir piste olan ortalama taksi süresi incelikle analiz edilmiştir. Çoklu paralel pistlere verilen önem her geçen gün arttığı için ülkemizdeki en yoğun havalimanı olan ve çoklu paralel pist operasyonlarının uygulandığı İstanbul Havalimanı verileriyle elde edilen senaryolarla karşılaştırma yapılarak sunulan modelin sonuçları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sunulan modelin yer operasyonları harcanan toplam yakıt tüketim değerlerinde %6,6 ile %14,4 arasında iyileştirme meydana getirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry has been rapidly developing in recent years and therefore brings some problems with it. Today, with increasing aviation activities, it is essential to manage air traffic more effectively. Solutions are sought to reduce the increasing workload in air traffic and to use existing resources more efficiently. In this study, a mixed integer programming model, which aims to minimize the total fuel consumption spent in ground movements, is proposed to solve the runway assignment problem, which is one of the main problems of the air traffic management system. The average taxi time from each parking position to each runway was analyzed in detail by examining a wide range of fuel consumption according to aircraft types to be used in the realistic model. Since the importance given to multiple parallel runways is increasing day by day, the results of the presented model are examined by comparing the scenarios obtained with the data of Istanbul Airport, the busiest airport in our country and where multiple parallel runway operations are applied. According to the results obtained, it has been shown that the presented model provides an improvement between 6.6% and 14.4% in the total fuel consumption values spent on ground operations.