Bir kuşak bir yol projesi kapsamında ulaştırma altyapısına yapılan yatırımların bölgesel kalkınmaya etkisi
The impact of investments in transportation infrastructure on regional development within the scope of one belt one road project
  1. Tez No: 794374
  2. Yazar: EDA PALYOŞ KONYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HEKİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, literatürde son zamanlarda sıklıkla yer verilen Bir Kuşak Bir Yol projesinin güzergahındaki ülkelerin, ulaştırma alt yapı yatırımlarına yaptıkları yatırımların ekonomik kalkınmalarına etkisi incelenmiştir. Ampirik kısımda ulaştırma altyapı kalite indeksleri, sabit sermaye yatırımları ve dışa açıklık oranları bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak literatürde sıklıkla kullanılan bir yöntem olan, temel bileşenler analiz yöntemi kullanılarak Bölgesel Kalkınma İndeksi geliştirilmiştir. 2013-2020 yılları arası veriler panel veri analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu amaçla sırasıyla, yatay kesit bağımlılığı, spesifikasyon testleri yapılarak uygun tahminciye karar verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Sabit Sermaye Yatırımları, Denizyolu Altyapı Kalite İndeksi, Havayolu Altyapı Kalite İndeksi ile Demiryolu Yoğunluk Oranının bölgesel kalkınmaya etkide bulunduğu, Dışa Açıklık Oranının ve Karayolu Altyapı Kalite İndeksinin ise bölgesel kalkınmaya bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of investments in transportation infrastructure on the economic development of the countries on the route of the One Belt One Road project, which has recently been frequently mentioned in the literature, is examined. In the empirical part, transportation infrastructure quality indices, fixed capital investments and openness ratios are used as independent variables. As an independent variable, the Regional Development Index was developed using the principal components analysis method, which is a method frequently used in the literature. The data between 2013-2020 are analyzed using panel data analysis method. For this purpose, horizontal cross-section dependence and specification tests were performed and the appropriate estimator was decided. According to the results obtained, it is concluded that Fixed Capital Investments, Maritime Infrastructure Quality Index, Airline Infrastructure Quality Index and Railway Density Ratio have an impact on regional development, while the Openness to Exports Ratio and Road Infrastructure Quality Index have no effect on regional development.