A Computer simulation model regarding the comparison of the effectiveness of capital investment ranking criteria
  1. Tez No: 7944
  2. Yazar: A. ECE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çerçevesinde, yatırımların değerlendirilme sinde kullanılan yöntemler belirsiz enflasyon ortamında incelenmiş sonuçlar bu amaçla hazırlanan benzetim modelinde deserlendirilmişti r. Çalışmada kullanılan yatırım alternatifleri Türkiye Sınai Kalkınma Bankası `ndan temin edilen örnek alternatif leri temel alan benzetim programı tarafından üretilmiş ve bu alternatifler üzerinden 5 yatırım değerlendirme yöntemi değerlendirilmiştir. Firmanın net bugünkü değeri ve senelik karlılığı tüm yatırım değerlendirme yöntemleri için karşılaştırılarak belirsiz enflasyon ortamında daha iyi sonuç verecek yöntemlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma bulguları, paranın zaman değerini göz önüne alan yöntemlerin diğer yöntemlerden üstün olduğunu göster miştir. Çalışmanın diğer önemli bir sonucu da ön yatırım miktarındaki artışın, net bugünkü değerde ve yatırım yapılan proje sayısında artış, senelik karlılıkta düşüş yarattığı yönündedir. En son olarak belirsizlikteki artışın yatırım değerlendirme yöntemlerinin etkinlisini azalttığı yolunda eğilim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research reported here, the effectiveness of five capital investment ranking criteria are investigated by a simulation model under uncertain inflationary environment where the end results are evaluated in a comparative way. The investment alternatives studied by the simulation model based on realistic data obtained from Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A. S. were evaluated according to five capital investment ranking criteria. The results of the net present worth of the firm and the profitability per year were compared for each ranking criteria. Findings of the research show that the investment ranking criteria which takes into consideration the time value of money &r@ significantly better than the criteria which does not take into consideration the time value of money. It is also observed that as the initial investment level increases the decrease of capital rationing causes an increase in net present worth and the number of investments but a decrease in the profitability per year. Another important implication of the study is that the ranking criteria performs better under lower uncertainty than the higher uncertainty.