Women top managers in different types and sizes of industry in Turkey
  1. Tez No: 7943
  2. Yazar: FİLİZ TABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkiye'deki değişik tür ve büyüklükteki firmalarda üst yönetimdeki kadınları saptamak, ve yönetici ve üst düzey yönetici olarak kadınların yaşamlarını etkileyen -faktörleri ve endüstride daha. fazla üst -düzey kadın yönetici olmamasının nedenlerini incelemek amacındadır. Araştırmanın kapsamına İstanbul Sanayi. Odasının Türkiye' nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu isimli dergisinden seçilen 80 istanbul firması dahil edilmiştir. Bulgular her tür ve büyüklükteki firmada kadın üst düzey yöneticilerin sayıca erkek üst düzey yöneticilerden önemli ölçüde as olduğunu,en çok kadın çalıştıran endüstrinin Tekstil endüstrisi olduğunu ve (kadınların profesyonel kariyerlerinin evlilik ve çocuk bakımından etkilendiğini göstermektendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at analyzing women top managers in different types and sizes of industry in Turkey and at examining the issues that have been influencing the lives of women as managers and top managers and the reasons for not having more women top managers in industry. The scope of the study covered 80 Istanbul companies chosen by random sampling from the yearly periodical of Istanbul Sanayi Odası, 500 Large Industrial Establishments, The results indicated that women top managers are significantly less in number than male top managers in every type and size of industry, that textile industry em ploys the most women. In addition, marriage and children influence the professional careers of women.