Almanya-İsrail diplomatik ilişkilerini etkileyen tarihsel faktörlerin analizi
Analysis of historical factors affecting German-Israeli diplomatic relations
- Tez No: 794403
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Almanya ile İsrail arasında kurulan diplomatik ilişkilerin üzerinden yarım yüzyıldan fazla bir süre geçmiştir. Soykırım vakası göz önünde bulundurulduğunda olağanüstü koşullar altında gelişen ikili ilişkiler, bu süreçte kendine özgü mahiyetinden dolayı birçok meydan okumaya maruz kalmıştır. Günümüzde Almanya, Avrupa Birliği (AB) üyesi devletler arasında İsrail'in en önemli ticaret ortağı hâline gelmiştir. Ekonomik ve siyasî boyutuna ilaveten askerî, kültürel ve bilimsel alanda da iki devlet arasında kapsamlı bir işbirliği mevcuttur. Dolayısıyla bu parametrelerden yola çıkılarak ilişkilerin normalleşme evresini çoktan tamamladığı argümanı öne sürülebilir. Ancak daha derinlemesine bir incelemede, normalleşmenin bilhassa İsrail tarafından sürekli devam etmesi gereken bir süreç olarak ele alınmaya çalışıldığı göze çarpacaktır. Bu çerçevede doktora tez çalışmamızda Almanya ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1965'ten; İsrail'de Binyamin Netanyahu; Almanya'da da Angela Merkel'in Başbakanlık görevlerinden ayrıldıkları 2021 yılının sonuna kadar olan dönemdeki diplomatik, ekonomik ve askerî faktörler analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
More than half a century has passed since the establishment of diplomatic relations between Germany and Israel. Considering the case of the Holocaust, bilateral relations, which developed under extraordinary circumstances, have been subjected to many challenges due to their unique nature. Today, Germany has become Israel's most important trading partner among the member states of the European Union (EU). In addition to the economic and political dimension, there is extensive cooperation between the two states in the military, cultural and scientific fields. Therefore, based on these parameters, it can be argued that the relations have been normalized. However, a more in-depth analysis will reveal that normalization is being treated as a process that must continue, especially by Israel. This doctoral thesis will analyze the diplomatic, economic and military factors from 1965, when diplomatic relations between Germany and Israel were established, until the end of 2021, when Binyamin Netanyahu in Israel and Angela Merkel in Germany stepped down as Prime Minister.